Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Hitler Almanyası’ açıklaması: Erdoğan’ın benzetmesi çarpıtıldı

© AA / Evrim AydınRecep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili olarak ifade ettiği ‘Hitler Almanyası’ benzetmesinin bazı haber kaynaklarınca çarpıtıldığını ve tam tersi bir anlam ile kullanıldığını ileri sürdü.

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Hitler Almanyası'nda da üniter başkanlık sistemi var
Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde ifade ettiği ‘Hitler Almanyası’ benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından çarpıtılarak ve tam tersi bir anlam verilerek kullanıldığına dair açıklama yaptı.

Erdoğan'ın kullandığı ‘Hitler Almanyası’  benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından açıkça çarpıtılarak ve tam tersi bir mana verilerek kullanıldığı vurgulanan açıklamada, basın toplantısında Erdoğan'ın altını çizdiği üç nokta sıralandı:

"1) Başkanlık sistemi üniter devletlerde de olur. Başkanlık sistemi, federalizme dayanmak zorunda değildir.

2) Hem parlamenter hem de başkanlık sisteminde esas olan, adalet ilkesinin uygulanması ve halkın beklentilerinin karşılanmasıdır.

3) İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyası'nda olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir."

‘ERDOĞAN BU ÖRNEĞİ DAHA ÖNCE DE VERDİ’

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan'ın 'Hitler Almanyası' örneği dünya basınında
Erdoğan'ın, bu hususların altını çizmek için ‘Hitler Almanyası’ örneğini daha önce de verdiği belirtilen açıklamada, bazı basın kuruluşlarının "Erdoğan, etkili başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyasını gösterdi" şeklinde haber yapmasının tarafsız ve dürüst habercilik ilkeleriyle asla bağdaşmadığı savunuldu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokost'u ve antisemitizmi, İslamofobiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez.

Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşü, üniter sistemli başkanlığın dünyada birçok örneği olduğunu aktarırken "Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyası'na baktığımızda da bunu görürsünüz" ifadelerini kullanmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала