Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Davutoğlu: MİT TIR'larında hedef üçümüzdük

© REUTERS / Murad SezerBaşbakan Ahmet Davutoğlu Reuters'a röportaj verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu Reuters'a röportaj verdi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye Başbakanı Davutoğlu, dün AB ve Türkiye arasındaki zirve için Brüksel’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, dün Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Türkiye-AB zirvesine giderken gazetecilere verdiği demeçlerde, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağını, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini ve MİT TIR’larıyla ilgili soruşturmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ahmet Davutoğlu-Donald Tusk - Sputnik Türkiye
AB-Türkiye zirvesinin sonucu: Türkiye’ye üç milyar euro, 2016’da vize serbestisi
'TÜRKİYE'DE BAŞBAKAN OLMANIN KADERİ'

Hürriyet’ten İsmet Berkan’ın haberine göre, Türkiye’nin idare bakımından zor bir ülke olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Her an bir olayla karşılaşabiliyorsunuz. Hükümet listesini konuşacağımız sabah uyandığımda Genelkurmay Başkanı aradı. Bu, her şeyi ikinci sıraya iten bir gündem var demektir. Hükümet kuracağım ki krizi yöneteceğim. Hükümet olmanın ağır sorumluluğunu hepimize gösteriyor. Arkasından AB zirvesine gidiyoruz, hem Tahir Elçi’nin ölümü hem gazeteci tutuklamaları bir anda gündeme geliyor. Bu da Türkiye’de başbakan olmanın kaderi” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Rusya'yla yaşanan hadiseden üzgünüz
'RUSYA'NIN HİSSETTİKLERİNİ ANLIYORUZ, ONLAR DA BİZİM HASSASİYETİMİZİ ANLASIN'

Rus Su-24 uçağının 24 Kasım sabahı Suriye sınırında düşürülmesiyle ilgili olarak da tarafların soğukkanlı kalması halinde krizin kontrol edilebileceğini söyleyen Davutoğlu, “Rusya’nın pilotunu kaybetmesi nedeniyle hissettiklerini anlıyoruz ama onların da bizim sınırlarımızı koruma hassasiyetimizi anlaması lazım” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, 'MİT tırları' soruşturması kapsamında ifade vermek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. - Sputnik Türkiye
Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı
'ZORUNLU HALLER DIŞINDA TUTUKSUZ YARGILAMA DAHA DOĞRU'

Öte yandan Hatay ve Adana’da Ocak 2014’te durdurulan MİT TIR’ları ve bu TIR’ları haberleştiren Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını yorumlayan Davutoğlu, bir kez daha ‘devlet sırrı’ vurgusu yaptı. “Bu kadar kriz yaşanırken devlet tedbir almak zorunda. Aldığınız bu tedbirler saptırılarak ve kurallar da aşılarak yalan yanlış yorumlarla devleti zora sokacak şekilde devlet sırları yayınlanırsa bu suçtur. Dönüp yargının her adımında hükümeti suçlamak da doğru değil” diyen Davutoğlu, esas olanın ise tutuksuz yargılanma olduğunu söyledi: “Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama gibi bir yol belirlenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Ama biz böyle bir yönlendirme içine girmeyiz.”

Adana'da durdurulan MİT tırları - Sputnik Türkiye
MİT TIR'ları soruşturmasında 3 tutuklama
MİT TIR’larına ilişkin olayda kendisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın hedefe konulduğunu belirten Davutoğlu, “Daha sonra odamızın dinlenmesi de aynı sürecin devamıdır. Üçümüzü de uluslararası ceza mahkemesine çıkarmak için yürütülen haince bir faaliyet. Benim odamı da dinleyen aynı çete. O yayınlar da bu kumpası destekleyen yayınlar” diye konuştu.

Tahir Elçi cenaza töreni - Sputnik Türkiye
‘Tahir Elçi yatağında ölmeyeceğini biliyordu’
'TAHİR ELÇİ'NİN ASLİ FAİLİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR'

Bu arada Davutoğlu, Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili olarak da “Bir çapraz ateş içinde kalmak mı, bilinçli olarak o sırada kargaşadan istifade etmek isteyen bir provokatörün atışı mı, tespit edilecek. Burada asli fail terör örgütüdür” dedi. Davutoğlu, kargaşa yaşanmamış olsa ‘ne ateş etme ihtimali olacağını ne de birinin öldürülmesi olayının yaşanacağını’ savundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала