Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Dışişleri Bakanlığı: TIR'daki silahlar tamamen yasal

© AATürkiye Dışişleri Bakanlığı
Türkiye Dışişleri Bakanlığı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İtalya'daki Trieste Limanı'nda ele geçirilen silahların tamamen yasal şekilde Türkiye'den Belçika'daki alıcısına ihraç edildiğini söyledi.

Bilgiç, konuyla alakalı bazı yayın ve basın organlarında çıkan haberlerle ilgili soruya verdiği cevapta, bu konuda ithalatçı Belçika firmasının ihmali olduğunu ifade etti.

‘BELÇİKA'DAKİ ALICISINA İHRACIYLA İLGİLİ

İtalya'da Adalet Sarayı'nda silahlı saldırı - Sputnik Türkiye
İtalya'da Türk yapımı yüzlerce tüfeğe el kondu
Sevkiyatta tamamen yasal materyallerin olduğunu vurgulayan Bilgiç, şöyle devam etti:

"Bazı haber ajanslarında, ülkemizden Belçika'ya gitmekte olan Hollanda plakalı bir kamyonda ruhsatsız şekilde taşınan 800 adet pompalı tüfeğin, İtalyan makamlarınca Trieste Limanı'nda ele geçirildiği haberi yer almıştır. Söz konusu sevkiyat, 781 adet Winchester marka yivsiz av tüfeğinin, tamamen yasal şekilde ülkemizden Belçika'daki alıcısına ihracıyla ilgilidir."

‘İZİN ALINMAMASI İHMAL'

Bilgiç, deniz yoluyla Trieste Limanı'na ulaşan TIR'ın, oradan kara yoluyla Belçika'ya intikali için güzergah üzerindeki ülkelerden transit izni alınması gerektiğini belirterek, ithalatçı Belçika firmasınca İtalya'dan izin alınmasında bir ihmalin yaşandığı ve sorunun bundan kaynaklandığının altını çizdi.

Bilgiç, "İthalatçı firma tarafından nakliye firması ile beraber İtalyan makamları nezdinde gerekli işlemlerin yapılmakta olduğu ve sorunun çözüm yoluna girdiği, ülkemizdeki ihracatçı firmadan öğrenilmiştir" şeklinde konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала