GÖRÜŞ

CHP Antalya Milletvekili Kök: Rusya krizi turizm ve tarımı vurdu

© AA / Yunus İÇEN Antalya - Kemer
Antalya - Kemer - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşananların tarım ve turizm sektörlerinde büyük tedirginliğe yol açtığını ifade etti. Yaşananlar nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların altını çizen Kök, AK Parti'ye 'Rusya ile bozulan ilişkilerin düzeltilmesi' çağrısı yaptı.

Sputnik'e konuşan CHP Antalya Milletvekili Kök, iki ülke ilişkilerinde gelinen noktayı 'endişe verici' olarak nitelendirdi. Kök, "AKP dönemine son 13 yıla bakarsanız sıfır sorun diye başladıkları komşularımızla ilişkiler, hedefledikleri o yapıyla hiçbir alakası olmayan bir tavır içindeler" dedi.

‘SADECE KUMLUCA'DA BİR HAFTALIK ZARAR 8 MİLYON DOLAR’

Sebze-meyve - Sputnik Türkiye
Rus perakendeciler, Türk ürünlerini ikame etmeye hazır
Sınır ihlali yaptığı iddiası ile düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülke arasındaki gerilimin başta Antalya olmak üzere Türkiye'ye ciddi şekilde zarar verdiğini vurgulayan CHP'li Kök,  şunları söyledi:

"Antalya örtülü tarımın, aynı zamanda turizmin başkentidir. İhracatçılar Birliği bir toplantı yaptı. Sadece Antalya'da Kumluca bölgesinde bir haftalık ihracat yapan, oradaki çok ciddi firmaların bir haftalık zararının 8 milyon dolar olduğunu söylüyorlar. Şu anda oraya giden tırlar 600 tane TIR'dan bahsediliyor, bekletiliyor, geçici depolara alınıyor oradaki ürünler ve çürümeye terk ediliyor. Bunun yanında Mersin limanında çok ciddi miktarda ürün bekletiliyor.

‘TURİZMCİLER 2016 SEZONUNUN BAŞLAMADAN KAPANACAĞINDAN ENDİŞE EDİYOR’

“Tabi ikinci ana sektör aslında turizm. Özellikle son dönemlerde Alman ağırlıklı olan konuklarımız, daha fazla Rus konuklarımız gelmeye başladı Antalya'ya. Maalesef gelişen tabloda, 2016 sezonunun başlamadan daha kapanacağı endişesi var. Özellikle Rusya'da ve Sovyetler’den ayrılan ülkelerde de aynı sıkıntının yaşandığını görüyorum. Turizmcilerde endişe verici bir bekleyiş var.”

‘HÜKÜMET FİRMALARLA GÖRÜŞÜP YOL HARİTASI BELİRLEMELİ’

Ankara hükümetinin bu krizi aşarken, turizm ve tarım sektöründe ihracat yapan firmaların temsilcileriyle de görüşmesi gerektiğini belirten CHP'li Kök, ilgili bakanlıkların firma temsilcileri ile birlikte yol haritası belirlenmesini istedi. Kök, "Rusya gibi karşılıklı ticaretimizin ve hukukumuzun olduğu, komşu ve dost bir ülkeyle bu duruma gelmeyi hiç doğru bulmuyorum" dedi.

‘RUSYA İLE İLİŞKİLER BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ’

Murahtin: Daha önce o bölgede birçok uçuş gerçekleştirdik. Uçağı gözüm kapalı kullanabilirim - Sputnik Türkiye
Rus uçağının sağ kurtulan pilotu: Türkiye'den hiçbir uyarı almadık
Rusya ile bozulan ilişkilerin tamir edilmesi adına diplomatik girişimlerin bir an önce başlatılması gerektiğini söyleyen Kök, " Elbette karşılıklı hatalar olabilir ama bunu düzenleyebilmek lazım. Türkiye'nin Rusya ile geçmişten gelen bir dostluğu, bir ticaret alışverişi var. Bunları normalleştirebilmek adına, bir an önce gerginlik politikasını uzlaşma politikasına çevirmeye ihtiyaç var” diye konuştu.

Rusya ile Türkiye arasında bir an önce diyalog kanallarının oluşturulması gerektiğini ifade eden Kök, “Hükümet programı okundu, pazartesi günü de güven oylaması yapılacak; hükümetin ilk iş olarak, halkımızın endişeyle izlediği bu tabloyu normalleştirebilmek adına girişimde bulunmasını bekliyoruz" dedi.

‘AK PARTİ'NİN DIŞ POLİTİKASI HATALARLA DOLU, RUSYA BARDAĞI TAŞIRAN DAMLA OLDU’

AK Parti'nin dış politikasının başlı başına hatalarla dolu olduğunu ifade eden CHP'li Kök,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, bardağı taşıran damla oldu. Devlet adamlığı, devlet idaresi sadece fevri çıkışlarla olmaz. Devlet idaresinde esas olan o ülkenin, milletin menfaatidir, çıkarıdır.  Devleti yöneten insanlar onu korumakla mükelleftir. Komşularla mümkün olduğunca iyi ilişkiler kurmaya, Türkiye'de ihracat yapan firmaların, turizm önünü açmaya, dolayısıyla bunların hepsine üst başlık olarak istikrar demek lazım. Ağızlarından hiç düşürmedikleri istikrarın en temel öğesi komşularla barış içerisinde olmaktır, bu olmadan istikrar falan olmaz. Onun için bir an evvel bu bozulan ilişkileri düzeltmek adına, acilen bir takım girişimlerde bulunmalarını bekliyoruz.

KÖK DAVUTOĞLU'NA SORDU: HANGİ ÖNLEMLERİ ALACAKSINIZ?

CHP'li Kök, son günlerde yaşanan gelişmelerin ekonomiye etkisini TBMM gündemine de taşıdı. Kök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yer verdi:

Rusya Federal Gümrük Dairesinin (FTS) resmi olmayan emir vererek, Türk mallarının ithalat Gümrük İşlemlerinin yapılmamasının,  Türk mallarının geçirilmemesinin ve beyannamelerin kabul edilmemesinin istenildiği ve taşımacılara malları iade etmeleri tavsiye edildiği bunu da 'Moskova’nın Sesi' radyosundan duyurduğu, yine Rusya Federal Gümrük Dairesinin (FTS) gümrük personeline Türkiye’den gelen bütün malları inceleyip, geçici bekleme depolarına gönderilmesi konusunda talimat verdiği ve bu talimatın bütün taşıtlar için geçerli olduğu doğru mudur? Doğru ise hükümet olarak bu konu ile ilgili aldığınız önlemler nelerdir?

Rusya ile yaşanan kriz sonrasında, Antalya’dan yapılan kesme çiçek ve yaş sebze ve meyve alımının Rusya tarafından gümrük kapılarında durdurulduğu, ürünlerin havaalanlarında ve yaş sebze ve meyvelerin ise TIR'larda bekletildiği, daha önceden verilmiş olan siparişlerin de alınmadığı, Antalya ve Mersin limanlarından kalkan yaklaşık 750 konteyner yaş sebze ve meyve yüklü 3 geminin Rusya’nın  Novorossiysk limanında bekletildiği, yine Antalya ve Mersin’den giden yaklaşık 200 TIR’ın Moskova halinin içinde bekletildiği, 600 TIR'lık bir konvoyun da yolda olduğu dikkate alındığında yaklaşık 3 milyon ton yaş sebze ve meyvenin Rusya’nın depolarda ve limanlarda çürümeye terk edilmesinin engellenmesi için hükümet olarak her hangi bir girişim yapacak mısınız?

Sadece iki günde, örtü altı yetiştiriciliği yapan firmaların yetiştirdiği ürünlerden bir tanesi olan 'dikenli salatalığın' fiyatı 1.5 liradan 0,6 kuruşa düşmüş, diğer narenciye ürünlerinin fiyatlarında da hızlı düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle bir ihracatçının bir günde uğradığı yaklaşık 3-4 milyon TL’dir. İhracatçılara verilen teşvikin yaşanan kriz nedeniyle artırılması ve bu zararın Devlet Destekleme Fonu’ndan karşılanması için hükümet olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

Yaşanan kriz nedeniyle büyük bir kriz içerisine giren üretici ve ihracatçıların uğradığı zararın karşılanması ve sektörün bu krizden olumsuz etkilenmemesi için hükümet olarak acil aldığınız önlemler var mıdır? Varsa nelerdir? Rusya’ya yapılan ihracat kalemlerinde örtü altı yetiştiriciliğinde yer tutan yaş sebze meyve, kesme çiçek sezonun başı olması nedeniyle üreticilerin yaşayacakları zararlarının tespiti ve bu zararların telafi edilmesi için bir çalışma yapacak mısınız?

Rusya’daki tur operatörleri sadece Türkiye‘deki yolcuları getirmek için boş uçtuğu ve oradaki yolcuların ise Türkiye’ye yapacakları tüm seyahatleri iptal ettiği doğru mudur?

Hem ülke ekonomisini hem de Antalya’yı direkt olarak etkileyen, Antalyalı üreticileri zor durumda bırakan ve Antalya turizmi açısından da 2016 yılının kaybedilmesi anlamına gelecek olan bu durumun önlenmesi ve acil önlemler alınması için sektör bileşenlerinin de dahil olduğu bir çalışma yapacak mısınız?

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала