Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Moskova Büyükelçiliği'nden vize muafiyeti hatırlatması

© Sputnik / PAMİL SİTDİKOV / Fotoğraf bankasına girTürkiye'nin Moskova Büyükelçiliği çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı.
Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği, Rusya’ya seyahat edecekler ve resmi heyetler için yeni bir seyahat uyarısı yayınladı.

Moskova Büyükelçiliği, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan vize muafiyetine ilişkin hatırlatmaların yer aldığı yeni seyahat uyarıları yayınladı.

‘Vatandaşlarımızın Görev Bölgemize Yapacakları Seyahatlere İlişkin Duyuru’ başlığını taşıyan açıklama şöyle:

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu'na yapacakları 30 güne kadarki çalışma amacı taşımayan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bu çerçevede, Rusya Federasyonu'na vizesiz olarak gelen vatandaşlarımızın 30 gün içinde ülkeden ayrılmaları gerekmektedir.
2. Türkiye ile Rusya arasındaki 30 güne kadar geçerli olan vize muafiyetinin iş görüşmesi, çalışma, eğitim, staj vb. etkinlikler için kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle, Rusya'ya turistik seyahat dışında amaçlarla gelecek olan vatandaşlarımızın geliş amaçlarına uygun olarak vize almaları gerekmektedir.
3. Bununla birlikte, transit seyahatleri de kapsayan vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde geçerlidir. Bu kapsamda, Rusya’ya girişlerinden itibaren vatandaşlarımız, bir defada 30 günü aşmayacak şekilde ve giriş-çıkış yapmak suretiyle 180 gün içinde azami toplam 90 gün Rusya’da kalabileceklerdir.
4. Vatandaşlarımızın Rusya’ya gelmelerinin ardından 7 gün içinde ilgili Rus makamlarında kayıt (registratsia) yaptırmaları gerekmektedir. 7 günden kısa süreli seyahatlerde kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır. Otelde kalacak olan vatandaşlarımız için bu işlem otel yönetimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak, şahısların, arkadaşlarının veya akrabalarının yanında ikamet edecek vatandaşlarımız adına kayıtların evsahipleri tarafından yaptırılması gerekmektedir.
5. 30 günlük yasal kalış süresini makul gerekçelerle ihlal edenlerin Rusya’dan çıkmak için çıkış vizesi almaları ve para cezası ödemeleri gerekmektedir. Çıkış vizesi işlemlerinin tamamlanması bir haftayı bulmaktadır.
Geçerli bir mazereti bulunmadan vize muafiyeti süresini ihlal edenler ve/veya bu süre zarfında gayri yasal şekilde çalışanlar çıkış vizesi verilmeden sınır dışı edilmektedirler. Bu kişilere Rusya’ya 5 yıl giriş yasağı da konulmaktadır.

Rusya’ya seyahat edecek resmi heyetlere yapılan hatırlatmaların yer aldığı duyuru ise şöyle:

Rus mevzuatı uyarınca, resmi temaslarda bulunmak amacıyla Rusya Federasyonu'na (RF) seyahat eden Türk vatandaşlarının, RF sınırından giriş sırasında doldurulan Göç Kartı'nda belirtilen seyahat amacının “RF'ye geliş amacıyla” uyumlu olması gerekmektedir.
Bu çerçevede, RF’ye resmi temaslarda bulunmak üzere seyahat eden resmi heyet mensuplarımızın, Göç Kartı’nda yeralan “seyahat amacı” bölümünü “turistik seyahat” olarak belirtmemeleri, sözkonusu bölümü seyahat amaçlarına uygun olarak resmi ziyaretleri doğrultusunda işaretlemeleri / pasaport memuruna beyan etmeleri önem taşımaktadır.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала