Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya: Bazı ülkeler Türkiye ile suç ortaklığı yapıyor

© Sputnik / Сергей Мамонтов / Fotoğraf bankasına girRusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin - Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin - Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, bazı ülkelerin Rus uçağının düşürülmesine verdiği tepkinin korkakça olduğunu söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya gelen Rogozin, "Elbette, diğer ülkelerin Rus uçağının düşürülmesine verdiği tepkileri analiz ediyoruz. Bazı ülkelerin verdiği tepkilerin korkakça olduğunu görüyoruz. Ya yaşanan gelişmeyi kınamaktan uzak durmaya çalışıyorlar ya da saldırgan bir eylem işleyen Türkiye ile suç ortaklığı yapıyor" dedi.

'SURİYE'DEKİ HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORUZ'

"Suriye'de konulan hedeflere ulaşmak için her şeyi yapıyoruz. Eğer biri bizi korkutmaya çalıştıysa, bu kişi bizim karakterimizi bilmiyordur" diyen Rogozin, "Suçlulardan intikam alınması, artık ulusal bir konu haline geldi. Sonuna kadar gitmek ve hedeflerimize ulaşmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Rogozin, Moskova'nın Şam'ı aktif şekilde desteklediğini ve terörle mücadeleye katılmaktan daha fazlasını yaptığını da belirtti.

'RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNİN NEDENİ IŞİD'DEN GELEN PETROL GELİRLERİ'

Rus uçağının düşürülmesinin nedeninin, IŞİD'den elde edilen petrol gelirleri olduğunu söyleyen Rogozin, şöyle konuştu:

"IŞİD'in Suriye'de kontrolünde tuttuğu bölgelerden Türkiye'ye yapılan petrol sevkiyatının gelirleri, Rus uçağının düşürülmesinde sorumluluğu bulunanların hesabında birikiyor. Bugün görüyoruz ki, Suriye'den Türkiye'ye yapılan petrol sevkiyatı, milyarlarca dolara ulaşmış durumda. Rusya tesadüflere inanmaz. Yaşanan gelişmede Türkiye'nin IŞİD'in Suriye'deki önemli bölgeleri, özellikle de petrol çıkan bölgeleri kontrol etmesi sonucu oluşan statükoyu korumaya çalıştığını görüyoruz.

MUALLİM, RUS PETROL ŞİRKETLERİNİ SURİYE'YE DAVET ETTİ

Muallim ise Rus şirketlerinin Suriye sularındaki petrol yataklarında keşif çalışmalarına katılmasını umduklarını söyledi.

Suriye'deki ekonomi projelerinde önceliğin Rus şirketlerine verilmesi yönünde karar aldıklarını ifade eden Muallim, "Rusları özellikle inşaat, kalkınma ve petrol çıkarma alanında yatırım yapmaya bekliyoruz. Kıta sahanlığındaki petrol yataklarımızda çok büyük bir potansiyel olduğu bilgisine sahibiz" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала