Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yunan medyası: Türkiye’nin sınır ihlali sicili kabarık

Abone olTelegram
Rusya’ya ait Su-24 savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine en büyük tepkilerden biri de, ülkelerinin hava sahasının sık sık Türkiye tarafından ihlal edildiğini savunan Yunanistan'dan geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Suriye'de düşürülen uçakla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u arayarak "Ankara Yunan hava sahasını yıllarca, düzenli olarak ve birçok kez ihlal etti. Bu nedenle, Atina Türkiye'nin eylemlerinin provokatif olduğunu çok iyi anlıyor" dedi.

BİR YILDA 2244 İHLAL

Protothema gazetesi, Thessaly Üniversitesi istatistiklerine dayandırdığı haberde,Türkiye'nin sadece 2014 yılında 2244 defa Yunanistan hava sahasını ihlal ettiği yorumu yaptı. 2013 yılında ise hava ihlali sayısının 636 olduğu, yani bir yılda hava ihlallerinin neredeyse 4 kat arttığı belirtildi.

Hellenik Vakfı Direktörü Thanos Dokos, temmuz ayıda Türkiye’nin hava sahası ihlalleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkler tartışmalı adalar üzerinde egemenlik kurmaya ve Yunanistan’ı müzakere masasına oturtmaya çalışıyor. Bu adalar üzerinde özellikle helikopterlerin düşük irtifada yaptığı uçuşlar bizi endişelendiriyor” dedi.

Yunan medyasına göre Türk gemileri de sık sık Yunanistan’ın karasularını ihlal ediyor. Ocak ve Temmuz 2015 arasında Türk donanma gemilerinin 175 defa Yunan karasularına girdiği öne sürüldü.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала