Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Indiana Valisi Pence'ye Suriyeli mülteci davası

© AP Photo / Marko DrobnjakovicSuriyeli göçmenler
Suriyeli göçmenler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU) Indiana şubesi, Indiana Valisi Mike Pence hakkında, 'gücünü Suriyeli mültecilerin alınmasını engellemeye' kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

Indiana Güney Bölge Mahkemesi'ne, ACLU tarafından yapılan dava başvurusunda Vali Pence'nin Suriyeli mültecilerin eyalete alınmaması konusundaki çabalarına atıfta bulunularak, bu durumun Amerikan Anayasası'nın eşit koruma maddesini ihlal ettiği belirtildi. Dava dilekçesinde ayrıca mültecilerin iskanının askıya alınması çabalarının "sırf kendi ulusal kökenleri" yüzünden olduğu kaydedildi.

Yunanistan - Ege Denizi - sığınmacı - Sputnik Türkiye
ABD'li başkan adayı, sığınmacıları kuduz köpeğe benzetti
ACLU Indiana'nın Hukuk Direktörü Ken Falk, davayla ilgili yaptığı açıklamada, göç ve Suriyeli mülteciler konusunun sadece federal yönetimin yetki alanında olduğunu ve valinin eşit koruma sivil haklar yasalarını ihlal ettiğini ifade etti.

Falk, ACLU'nun davayı, Indianapolis'teki toplu göçmenlik konularında faaliyet gösteren "Exodus Refugee Immigration" adlı sivil toplum kuruluşu adına açtığını belirtti.

Obama yönetimi eylül ayında yaptığı açıklamada, ABD'nin 2016 yılında en az 10 bin Suriyeli sığınmacı kabul edeceğini duyururken, Paris saldırılarının ardından ABD'deki bir çok eyaletin valisi Suriyeli göçmenleri kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала