Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Obama: Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı var

© REUTERS / CARLOS BARRIAABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande
ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya uçağının düşürülmesinin Rusya’nın Türkiye sınırı yakınında düzenlediği operasyonların ve sadece Türkiye değil başka ülkeler tarafından da desteklenen ılımlı muhaliflerin hedef alınmasının yarattığı soruna işaret ettiğini söyledi.

"Türkiye'nin kendi topraklarını ve hava sahasını koruma hakkı var" diyen Obama, bu olayın Suriye’de siyasi sürecin hızlandırılması gerektiğini gösterdiğini kaydetti. ABD'nin temel önceliğinin bu olayın gerilimin yükselmesine yol açmaması olduğunu ifade eden Obama, olayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

Rusya’nın Suriye’de ılımlı muhalifleri vurarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı güçlendirdiğini kaydeden Obama, “Rusya hava saldırılarını IŞİD’e yoğunlaştırarak daha yapıcı bir rol oynayabilir” dedi.

'ESAD'IN GİTMESİ İÇİN TARİH BELİRLEMEK ANLAMSIZ'

ABD Başkanı, siyasi çerçeve oluşturulmadan Esad’ın görevden ayrılması için bir tarih belirlenmesinin mantıklı olmadığını da söyledi.

Suriye'de farklı unsurları bir araya getirerek istikrarı sağlamanın uzun bir süreç olacağını söyleyen Obama, "Rusya da askeri yöntemlerin bir çözüm getirmeyeceğinin farkında" diye konuştu. ABD Başkanı, konuyla ilgili ayrıntıları Türkiye ve Rusya'dan alacaklarını söyledi. Rusya'dan çok sayıda militanın da Suriye'ye gittiğini kaydeden Obama, bu durumun Rusya için de büyük bir güvenlik sorunu yarattığını söyledi.

'HEPİMİZ FRANSIZIZ'

'Hepimiz Fransızız' diye konuşan Obama, Mali'deki saldırının ardından tehdidin IŞİD'in çok ötesinde olduğunun görüldüğünü söyleyerek "Fransa ile istihbarat işbirliğimizi güçlendireceğiz. Fransa'nın Suriye'deki operasyonlarına da destek vereceğiz" diye konuştu.

Obama, sığınmacı tarama mekanizmalarını da Fransa ve Avrupalı ortaklarıyla paylaşacaklarını ifade etti. ABD Başkanı, güvenlikle ilgili endişelere rağmen Paris'te düzenlenecek İklim Zirvesi'ne de katılacağını söyledi.

'KORKUYA TESLİM OLMAMALIYIZ'

ABD halkına da seslenen Obama, "Paris'teki saldırılarının ardından biliyorum ki ABD'liler 'Burada da aynı şey olur mu?' diye soruyor. Biz güvenlik konusunda dünyanın en güçlü ülkesiyiz. Korkuya teslim olmamalı, hayat tarzımızı değiştirerek onları sevindirmemeliyiz" diye konuştu.

Fransa ve ABD'nin ortak değerlerine sahip çıkacağını kaydeden Obama, "Hepimiz ideallerimize sahip çıkmalıyız" dedi.

Fransız halkını da selamlayan Obama, "Gerçekten çok sağlam durdular ve saldırılardan sonra da kafelere gitmeye devam ettiler" ifadesini kullandı.

Daha önce de faşizm, komünizm ve Soğuk Savaş gibi tehditlere karşı da mücadele ettiklerini söyleyen Obama, "Şundan emin olalım ki IŞİD yenilgiye uğrayacak" dedi.

HOLLANDE: SURİYE VE IRAK'TA OPERASYONLARI ARTIRACAĞIZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Paris'teki saldırıların ardından Obama'nın kendisini ilk arayan liderlerden olduğunu belirterek "Amerikan halkı Fransa'ya destek için birçok mesaj gönderdi. 11 Eylül'de hepimiz Amerikalı gibi hissettik. Ortak değerlerimiz için bir arada durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Hollande, Obama ile yaptıkları görüşmede Suriye ve Irak'ta operasyonları artırma kararı aldıklarını, ancak Suriye'ye Fransız askeri göndermeyeceklerini kaydetti. Fransa lideri, sığınmacıların ülkelerine yakın yerlerde kalması için bir çözüm bulmak amacıyla Türkiye'yle ortak çalışmanın önemli olduğunu söyledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала