GÖRÜŞ

Çipras’tan milli mutabakat çağrısı

© AP Photo / Petros KaradjiasYunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
SYRIZA-ANEL koalisyonu verdiği yeni fireler nedeniyle zor günler geçirirken, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’tan milli mutabakat çağrısı geldi. Çipras, mecliste yer alan parti ve örgütlere, Yunanistan’ın karşı karşıya olduğu büyük zorlukların göğüslenmesi için birlik ve yardımlaşma çağrısı yaptı.

Çipras’ın bu çağrısı, koalisyon hükümetinin parlamentoda yeni bir yara aldığı bir döneme denk geldi. Zira SYRIZA-ANEL koalisyon hükümeti, 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu’nda 153 milletvekilinin desteğine sahip. İlerleyen günlerde üç ya da daha çok milletvekilinin desteğini kaybetmesi halinde hükümet düşecek.

CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS DEVREDE

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
Yunanistan’da hükümet çatırdıyor
Deneyimli Yunan uzmanlara göre, yeni süreçte tüm olasılıklar Atina’nın gündeminde. Öte yandan Yunanistan bir süreliğine daha yoluna ‘yaralı’ SYRIZA-ANEL koalisyonu ile devam edebilir. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos da erken seçimlerin ülke için felaket anlamına geleceğini belirtip, 2016’nın sonuna dek SYRIZA-ANEL hükümeti ile yola devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Pavlopoulos’un çağrısı Yunanistan Parlamentosu’nda yankı bulmaz ve Çipras hükümeti yara almaya devam ederse, iki seçenek gündeme gelecek. Buna göre, ya Yunanistan bir kez daha erken seçime gidecek ya da Çipras’ın çağrısı üzerine yeni bir milli mutabakat zemini aranacak.

‘YUNANİSTAN BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜ’

Deneyimli Yunan gazeteci ve köşe yazarı Aleksis Papahelas’a göre ise ‘Yunanistan bu filmi önceden gördü.’

“Yunanistan’ın yakın tarihi, Çipras’ın yaşadığı tecrübelerle dolu” diyen Papahelas, Çipras’ın eski başbakanların hatalarını tekrarlayıp ülkeyi siyasi kaosa sürüklediği ve bu hataları nedeniyle ‘milli mutabakat’ çağrısı toplum nezdinde yankı bulmadığı görüşünde.

‘ÇİPRAS HATALARINA YENİK DÜŞTÜ’

Aleksis Çipras - Panos Kammenos - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
SYRIZA - ANEL hükümetinde ilk çatlak
Yunanistan’da ekonomik kriz sürecindeki göreve gelen diğer başbakanlar gibi, Çipras’ın da bu şekilde göreve geldiğini savunan Papahelas, partisi ve yakın mesai arkadaşlarının direktiflerine uymak zorunda kalan Çipras’ın gerçekleştiremeyeceği vaatlerle kısa zamanda iktidara geldiğini belirtti.

Papahelas, “Başbakanlık koltuğuna oturmasından sonra, Çipras vaatlerini birer birer geri çekmeye başladı. Bu süreçte, kendi cenahında da saldırılara maruz kaldı; toplumun geniş kesimleri kendisine sırtını dönmeye başladı. Gerçekleştirdiği tüm müdahaleler ve manevralara karşın hükümet krize sürüklendi” değerlendirmesinde bulundu.

‘ULUSAL MUTABAKAT ÇAĞRISI YANKI BULMAYACAK’

Çipras’ın ulusal mutabakat çağrısı için ‘gecikmiş’ değerlendirmesinde bulunan Papahelas, bu çağrısının toplum nezdinde yankı bulmasını zor olduğu görüşünde. Yunanistan Başbakanı Çipras’ın paniklediğini savunan Papahelas, “Çipras, bu büyük panik iklimi içerisinde kaybolan iktidar zemini geri kazanmak için bazı inisiyatiflere başvuruyor” yorumunu yaptı. Öte yandan Papahelas’a göre, gelinen noktada Çipras kabinesi, Yunanistan’ı sosyal ve ekonomik açmaza sürükleyen hükümetlerden farksız bir resim çiziyor. Böylesi bir ortamda toplumun yeniden Çipras’a güvenmesi oldukça zor görünüyor.

ANA MUHALEFET DE KRİZE SÜRÜKLENDİ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
Çipras Ankara'da umduğunu bulamadı
Bu arada SYRIZA gibi ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi de büyük bir sistemsel krizin içerisine sürüklendi. Parti’nin dün gerçekleştirilmesi öngörülen başkanlık seçimleri son anda iptal oldu. Zira Yeni Demokrasi’deki başkanlık seçimlerinin teknik altyapısını üstlenen firma büyük bir sistem hatasıyla karşılaştı ve seçimleri ileri bir tarihe ertelendi. 

Başkanlık seçimlerinin ertelenmesi Yeni Demokrasi içerisinde büyük çalkantılara neden oldu. “Kendi başkanlık seçimlerimizi yapamazken ülkeyi nasıl yöneteceğiz” seslerinin yükseldiği Parti’de, seçim yarışına katılan üç aday, Yeni Demokrasi’nin geçici Genel Başkanı Vangelis Meimarakis’in istifasını talep ediyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала