Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Matviyenko: Rusya ve AB tam işbirliğine geri dönecek

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girValentina Matviyenko
Valentina Matviyenko - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya ve Avrupa Birliği'nin (AB) tam işbirliğine geri döneceğinden emin olduğunu söyledi. Fransa'nın, terör tehdidine rağmen Çevre Zirvesi'ni yapma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Rus Senatör, AB'nin 3. Enerji Paketi'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün ilkelerine aykırı olduğunu savundu.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko, Moskova'da Entegrasyon Kulübü'nün ‘Entegrasyonların entegrasyonları' başlıklı toplantısında konuşma yaptı.
Batı'daki bazı ortaklarla ilişkilerde siyaset faktörünün üstün olmasının tam diyalogu engellediğini söyleyen Matviyenko, "AB ülkelerinin bizimle işbirliğini askıya alma politikası, ikili ticareti etkilemekte. AB ile ticaretimiz, bu yılın ilk 8 ayında, 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 39 azalarak 161 milyar dolar olarak gerçekleşti" dedi.

Rusya’nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov - Sputnik Türkiye
Rusya: Yaptırımlar konusunda ABD ve AB ile pazarlık yapmayacağız
‘ŞÜPHE ETMİYORUM'

"Tam işbirliğine geri döneceğimizden şüphe etmiyorum" diyen Federasyon Konseyi Başkanı, stratejik gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği ve AB'deki entegrasyon süreçlerinin uyumlaştırılmasından elde edilecek kazançların açık olduğunu, bunu Brüksel'in de farkında olduğunu kaydetti.

‘FRANSA'NIN ÇEVRE ZİRVESİ KARARINI DESTEKLİYORUZ'

Fransa'nın Paris'te Dünya Çevre Zirvesi'ni düzenleme planlarından vazgeçmeme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Matviyenko, suç ve terör yüzünden uluslararası ilişkilerin pozitif gündeminin, önceden planlanan etkinliklerin iptal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

"Fransa yönetimi, Paris'te Dünya Çevre Zirvesi'nin düzenlenmesinden vazgeçmeyerek çok bilgece davrandı" diyen Senatör, Rusya dahil birçok ülkenin bu zirvenin başarısına ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi.
Son günlerde yaşanan saldırıların, ortak sorun ve tehditlere karşı etkili şekilde göğüs gerebilmek için devletlerarası düzeyde tüm işbirliği formatlarının kullanılması, çabaların koordine edilmesi ve birleştirilmesi gerektiğini gösterdiğini belirten Matviyenko, "BM çerçevesinde, teröristlere finansal akışları durdurmak, terörü destekleyen ülkeleri cezalandırma tedbirlerini hazırlamak gerekir" diye konuştu.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev - Sputnik Türkiye
Rusya: Ekonomik resesyon sona erdi
‘AB'NİN 3. ENERJİ PAKETİ DTÖ İLKELERİNE TERS'

AB'nin 3. Enerji Paketi'nin uzmanların görüşüne göre Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ilkelerine aykırı olduğunu söyleyen Matviyenko, "Bunun başında en çok gözetilen ulus kaydı geliyor. Böylece bu paket, tehlikeli bir emsal teşkil ediyor. Yani uluslararası hukuk aslında Avrupa Birliği'nin iç kurallarına tabi oluyor" diye kaydetti.

Dünya ekonomisinde son yıllarda baskın olan bu yaklaşımın tedirgin edici olduğunu belirten Federasyon Konseyi Başkanı, "Söz konusu sadece bizzat hukuka aykırı ve verimsiz olan kısıtlamalar ve ekonomik yaptırımlar değil. Söz konusu, kapalı dikey entegrasyon modelidir ve AB'nin 3. Enerji Paketi bunun örneğidir" ifadelerini kullandı.

Rusya dahil Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin, uluslararası ticaretin şeffaf ilkelerine dayanan tamamen farklı yaklaşımı önerdiğini söyleyen Matviyenko, "Eşitlik, açıklık ilkeleri ŞİÖ, BRICS, APEC, G-20 ve diğer entegrasyon kurumlarıyla ilişkilerimizin temelini oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала