Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kanada'ya ilk mülteci kafilesi 1 Aralık'ta geliyor

© AP Photo / Marko DrobnjakovicSuriyeli göçmenler
Suriyeli göçmenler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun, seçim kampanyasında vaat ettiği 'yılbaşına kadar 25.000 Suriyeli mülteci alma' sözü, 1 Aralık'tan itibaren yerine getirilmeye başlanacak.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Trudeau sözünün arkasında: Kanada 25 bin Suriyeliye kucak açacak
Kanada Sağlık Bakanı Jane Philpott başkanlığında kurulan Mülteci Komitesi, ilk kafilenin 1 Aralık'ta Kanada'da olmasını kararlaştırdı. Buna göre, 1 Aralık tarihinden itibaren, günde 900 sığınmacı Toronto ve Montreal Havaalanlarına gelmeye başlayacak.

Hükümetin, "Suriyeli Sığınmacı Operasyonu" adını verdiği mülteci transferi, Lübnan, Ürdün ve Türkiye'den gerçekleştirilecek. Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluşlar, Kanada Sınır Güvenliği Ajansı, Kanada Gizli Servisi ve diğer görevlilerce biyometrik verileri alınan mültecilerden her hafta 6.300'ü Kanada'ya getirilecek. Böylece yılbaşına kadar 25.000 Suriyeli sığınmacının Kanada'ya intikalinin tamamlanması hedefleniyor.

ASKERİ ÜSLERE YERLEŞTİRİLECEKLER

Kanada'ya, askeri ve sivil uçaklarla taşınacak olan mülteciler, ilk aşamada Ontario ve Quebec eyaletlerindeki askeri üslere yerleştirilecekler. Burada güvenlik taraması ile sağlık kontrolünden geçirilecek sığınmacılara oturma izinleri verilecek. Hükümet elemanları işlemlerin hızla tamamlanabilmesi için resmi tatil, haftasonu ve mesai saatleri dışında da çalışacaklar.

GÖNÜLLÜ TERCÜMAN ARANIYOR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Kanada Başbakanı Trudeau: Cami olayı derinden sarstı
Öte yandan ülkeye gelişleri tamamlanan sığınmacıların barınma sorunu için çalışmalarda sürüyor. Toronto, Montreal, Hamilton, Calgary, Vancouver başta olmak üzere birçok şehirde, camiler, kiliseler, yardım kuruluşları ve bazı STK'lar, sığınmacılara ev bulmak için kampanyalar başlattılar.

Aynı kuruluşlar, halka yaptıkları duyurularda evlerinin boş odalarını ve kullanılabilecek durumdaki fazla ev eşyalarını sığınmacılarla paylaşmaları çağrısında bulunuyorlar. Eyalet hükümetleri ve yardım kuruluşları, Arapça, Kürtçe ve Türkçe bilen Kanadalılardan, gönüllü tercümanlık yapmalarını da istiyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала