Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Brüksel'de, Paris'tekine benzer saldırı yapılabilir'

© AP Photo / Thierry CharlierBelçika polisi
Belçika polisi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AB kurumlarının yanı sıra NATO'ya evsahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de 'yakın ve çok ciddi' bir tehdit nedeniyle bu sabah, terör alarm seviyesi en yüksek düzeye çıkarıldı. Başkentte tüm metro seferleri geçici olarak iptal edildi. Metro hatlarının en az pazar gününe kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Paris zanlıları Belçika'da aranıyor - Sputnik Türkiye
Belçika polisi, Paris saldırısının beynini yakalayamadı
Belçika ulusal kriz merkezi Ocam'ın, Brüksel'de 4. terör alarmı seviyesine geçildiğini duyurduğu açıklamasında 'dolaysız ve çok ciddi terör tehdidi nedeniyle özel güvenlik tedbirlerinin hayata geçirilmesinin ve halka detaylı öneriler yapılmasının zorunlu olduğu' vurgulandı.  

Ocam, ülkenin geri kalan bölgelerinde ise 'mümkün ve muhtemel terör tehdidi'  anlamına gelen 3. seviye alarm durumunun sürdüğünü kaydetti. Alarm seviyesinin daha düşük olmasına karşın yine de 'ciddi bir saldırı tehdidinin olduğuna' dikkat çekildi.

'KALABALIK YERLERDEN UZAK DURULMASI' UYARISI

Ocam vatandaşlara konser ve tren istasyonu gibi kalabalık yerlerden uzak durmaları çağrısı da yaptı. Başkent bölgesine bağlı 19 belediyeden de büyük organizasyonları iptal etmeyi gündeme almaları istendi.

Brüksel toplu taşıma işletmesi STIB de, 'Ocam'ın tavsiyesi uyarınca bugün tüm metro hatlarında trafiğin durdurulduğunu' açıkladı. Metronun yarın da çalışmaması gündemde. Brüksel'deki tren istasyonları ve havalimanında ordu birlikleri devriye görevini sürdürüyor.

'PARİS'TEKİNE BENZER SALDIRI YAPILABİLECEĞİ KONUSUNDA SOMUT GÖSTERGELER VAR'

Molenbeekliler 'terör yuvası' iddiasından rahatsız - Sputnik Türkiye
Molenbeekliler 'terör yuvası' yaftalamalarından rahatsız
Belçika Başbakanı Charles Michel de, terör tehdidinin en yüksek düzey olan 4'e çıkarılma kararının, 'Brüksel'de, Paris'tekine benzer saldırı yapılabileceği konusunda somut göstergeler bulunması' nedeniyle alındığını söyledi.

'BİRÇOK KİŞİNİN SİLAHLAR VE PATLAYICILARLA MUHTEMELEN BİRÇOK YERDE SALDIRILAR BAŞLATMASINDAN KORKULUYOR'

Michel, düzenlediği basın toplantısında, halktan tedbirli ve teyakkuzda olmalarını fakat panik yapmamalarını istedi. Başbakan, 'birçok kişinin silahlar ve patlayıcılarla muhtemelen birçok yerde saldırılar başlatmasından korkulduğunu' ifade etti.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ise basına yaptığı açıklamada, "Durum çok ciddi. Aksi halde terör tehdidi seviyesini en yüksek olan 4'e çıkarmazdık" dedi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen saldırıları düzenleyenlerin bir kısmının Brüksel'in Molenbeek semtinde yaşadığı ortaya çıkmıştı. Aranan zanlılardan biri olan Salah Abdeselam'ın Belçika'ya döndüğüne inanılıyordu.

Belçika'da, Paris'teki terör saldırılarının ardından yoğun baskınlar gerçekleştirilmiş, 10'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan Hamza Attou and Muhammed Amri, Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud'a yardım etmekle suçlanırken, ismi açıklanmayan bir kişi hariç diğerleri serbest bırakılmıştı.

Paris'teki saldırılara Belçikalı Salah Abdeslam ve kardeşi Brahim Abdeslam'ın da karıştığı tespit edilmişti. Brahim Abdeslam saldırılar sırasında üzerindeki bombayı patlatırken, Salah Abdeslam her yerde aranıyor.

Abdülhamid Abaaoud - Sputnik Türkiye
Paris saldırısının planlayıcısı İstanbul'a da gelmiş
YENİ GÜVENLİK PAKETİ

Belçika Başbakanı Michel, perşembe günü 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıklamıştı. Paris'teki terör saldırılarına bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ilave 400 milyon euro kaynak ayrılması öngörülüyor. Taslakta ayrıca, sınırlardaki polis kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Halen 00.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskını veya aramaların 24 saat yapılabilmesine olanak tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor. Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, ruhsatsız dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek.

Muhalefetin de olumlu yaklaştığı taslağın önümüzdeki günlerde yasalaşması bekleniyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала