Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Putin uluslararası siyasete ağırlığını koyuyor'

© Sputnik / Sergey Guneev / Fotoğraf bankasına girRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Amerikan National lnterest dergisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dünya liderleri arasındaki etkisini giderek arttırdığı belirterek "Putin, yalnızca uluslararası müzakere ajandasını oluşturmakla kalmıyor, en yapıcı çözümleri de o sunuyor" diye yazdı.

ABD Başkanı Barack Obama - Sputnik Türkiye
Obama: Putin, Suriye'de yapıcı bir partner
Rusya Devlet Başkanı Putin, geçen yıl Brisbane'de düzenlenen G20 Zirvesi sırasında, Batı basını tarafından, Rusya'nın Ukrayna'yı ilhak ettiği iddiasıyla ‘ABD'nin hedefi olmuş' ve ‘dışlanmış kişi' olarak göstermişti.

National Interest dergisi için makale kaleme alan Nikolas Gvosdev ise ‘Putin'in küresel gücü geri geldi' başlıklı makalesinde Rus liderin bu yıl Antalya'daki G20 zirvesinde, tüm dünyaya açıkça ‘izole edilmediğini ve ötekileştirilmediğini' gösterdiğini yazdı. Gvosdev'e göre Putin, Ukrayna krizini gündem dışında bırakan Suriye krizindeki aktif rolüyle ‘oyunun tüm kartlarını' eline aldı. Suriye'deki durum nedeniyle göçmen krizi ve terör baskısı altındaki Avrupa da Putin'in ‘etkili çözüm önerilerine' ihtiyacı olduğunu kabul etme noktasına geldi.

‘RUSYA, IŞİD'LE TEK BAŞINA SAVAŞABİLECEĞİNİ GÖSTERDİ'

Makaledeki tespitlere göre Suriye'de hava operasyonu başlatan Rusya, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun deklare ettiği görevleri tek başına yerine getirebileceğini gösterdi. Ayrıca Putin, (Paris'teki saldırıların ardından) Rus Hava Kuvvetleri ve Donanması'na IŞİD'le mücadelede Fransa ile koordineli çalışma emri vererek, gelecekte Fransız-Rus işbirliği oluşabileceğinin sinyalini verdi.

G20 Zirvesi / ABD Başkanı Barack Obama - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
İngiliz basını: Putin G20’de problem çözücüye dönüştü
‘RUSYA'NIN DESTEĞİ, BATI'NIN ESAD TUTUMUNU DEĞİŞTİRDİ'

Gvosdev makalesine şu tespitlerle devam etti: "Rusya'nın Suriye müdahalesi, ilk amacına ulaştı. Beşar Esad rejimi, Suriye'de kendi etki alanındaki bölgelerde kontrolünü artırdı ve stabilize etti. Birkaç ay öncesindeki durumun aksine analiz uzmanları artık Esad'ın düşüşünün eli kulağında olduğunu iddia etmiyor. Rus (ve İran) desteği, Esad'ın Suriye'nin geleceği konusunda halen etkili bir aktör olduğunu reddetmeyi imkansız hale getirdi. Batılı güçler ve Arap ülkeleri, pozisyonlarını bu duruma göre yeniden ayarladı. Artık esas vurgu, Esad'ın acil istifasından siyasi çözüm sürecine kaydırıldı."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала