Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Adıbelli: ‘Arap Baharı’ yaşanmasaydı, bugünkü terör ortamı olmayacaktı

Adıbelli: ‘Arap Baharı’ yaşanmasaydı, bugünkü terör ortamı olmayacaktı
Abone olTelegram
Dış politika uzmanı Barış Adıbelli, IŞİD terörünün AB içinde süregelen siyasi ve ekonomik kamplaşmayı daha fazla derinleştirdiğine dikkat çekti. Adıbelli, “Arap Baharı denilen yapay süreç yaşanmasaydı, acaba bugün AB bu sorunu tartışıyor olabilir miydi?” diye de sordu.

Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin'den ilk mesaj: Terörizmi sadece birlik olursak yeneriz
IŞİD'in geçen hafta Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği terör saldırılarının ardından Avrupa Birliği, Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım konusunu tartışmaya başladı. Hollanda’nın gündeme getirdiği plan kapsamında, Doğu Avrupa ülkeleri ile Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin bir süreliğine  serbest dolaşım bölgesinden çıkarılması öngörülüyor. Çözüm kapsamında sınır kontrolünün geri gelmesi ya da Schengen uygulamasının daraltılması gündemde.

Dumlupınar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Dr. Barış Adıbelli tartışma yaratan ‘mini Schengen’ zirvesini RS FM’de yayınlanan Günaydın Türkiye programında değerlendirdi.

'BATI'NIN ORTADOĞU POLİTİKALARI TERÖR OLARAK DÖNÜYOR'

Paris'teki terör saldırıları - Sputnik Türkiye
‘Paris saldırıları Batı’ya uyarı sinyali olmalı’
Adıbelli,  ABD öncülüğündeki cephenin Ortadoğu politikasının bugün kendilerine terör olarak döndüğünü söyledi.   Arap Baharı’nı buna örnek gösteren Adıbelli, “Irak'ta Saddam, Libya'da Kaddafi, Mısır'da Mübarek olsaydı, örneğin Suriye'de savaş  olmasaydı ya da  son beş yılda Arap Baharı denilen yapay süreç yaşanmasaydı, acaba bugün AB bu sorunu tartışıyor olabilir miydi" dedi.

AB'nin Suriye başta olmak üzere Ortadoğu politikasını yeniden tanımlaması gerektiğini söyleyen  Adıbelli, Schengen anlaşmasının düzenlenmesiyle IŞİD, El Kaide gibi tehditlerin ortadan kaldırılamayacağını dile getirdi.

'TERÖR KAMPLAŞMAYI DERİNLEŞTİRİYOR'

Adıbelli, IŞİD terörünün AB içinde süregelen siyasi ve ekonomik kamplaşmayı daha fazla derinleştirdiğine işaret etti:

"Fransa, Almanya ve İngiltere gibi lokomotif ülkeler artık AB'nin yükünü çekmek istemiyor. Terör ve göçmen sorunu daha önceki uzlaşmazlıklarla bir araya gelince, AB içindeki temel sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.  Bugün medyada yapılan bir değerlendirmede olduğu gibi yaşananlar 'özgürlüklerin buzul çağı'dır. Sadece Suriye değil, AB, kendi içinde geride kalmış Yunanistan gibi zayıf ekonomileri de sırtında taşımak istemiyor. Bugün Schengen'le bu tartışmayı daha da ileri götürerek AB'nin kendisini dahi sorgulayacaklar."

‘IŞİD,  AVRUPA SAĞI İÇİN BULUNMAZ BİR FIRSAT’

'Avrupa'nın asıl sorunu IŞİD değil, yabancı düşmanlığı'
"Göçmenler, Schengen düzenlemesi olduğu için mi AB'yi tercih ediyor?" diye soran Adıbelli, AB ülkelerinin öncelikle Ortadoğu ‘bataklığı’nın kurutulması konusunda bir görüş birliği içerisinde olması gerektiğini söyledi.

IŞİD terörünün yeni süreçte Avrupa aşırı sağı için de bulunmaz bir fırsata dönüştüğünü söyleyen Adıbelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'da ırkçılık ve yabancı düşmanlığı radikal sağı besleyen en önemli şeyler. Daha da önemlisi ABD'de eyalet valilerinin aldığı 'göçmenleri ABD'ye kabul etmeme' kararı var. Üstelik bunlar özgürlüklerin merkezleri. Madem AB, ABD olarak Ortadoğu'da başlattığınız sürecin olumsuz sonuçlarını göğüslemek konusunda bu kadar geri duracaktınız, neden Ortadoğu'da bir Arap Baharı süreci başlattınız? Bu süreci neden desteklediniz? Bugün insanları topraklarınıza kabul etmeyecekseniz, neden bu rejimlerin devrilmesi için çaba sarf ettiniz? Şimdi Libya, Suriye, Irak, Tunus ve Mısır'da istikrarsızlık var. Bu kimin işine yaradı?”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала