AB için fabrika ayarlarına dönme zamanı

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Fotoğraf bankasına girBerlin'de Avrupa Birliği bayrağı
Berlin'de Avrupa Birliği bayrağı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AB yeni güne Paris'teki yeni terör operasyonları ile başlıyor. Fransa polisi ve özel güvenlik güçleri ülkede yeni bir terör dalgasını önlemek için adımlar atıyor. Aynı saatlerde, Fransa Hava Kuvvetlerine ait uçaklar Suriye'nin Rakka kentindeki İŞİD hedeflerini vuruyor.

Tüm AB ülkeleri ile beraber Yunanistan'da Fransa'nın son adımlarını ve terör olaylarının tırmanışını kaygıyla takip ediyor. Yunanistanlı analist Moisis Litsis'e göre AB çok kirik gelişmelerle karşı karşıya kalmış durumda. Geçtiğimiz Cuma günü Fransa'nın başkentinde yaşananlar AB tarihinde yeni bir sayfanın açılışına işaret ediyor. Litsis'e göre ‘AB'nin 11 Eylül'ünden sonra Avrupa'nın genelinde ve bölgemizde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Litsis'e göre yeni süreçte AB bazı gerçekleri dikkate almalı. Yeni dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta AB'nin belli başlı politikalarının yeni baştan ele alınması gerektiği. Litsis'e göre ‘AB fabrika ayarlarına geri dönüp', temel değerlerini, sosyal adaleti ve özgürlüklere verilen anlamı ve önemi hatırlamalı.

AVRUPA'DA ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

‘Avrupa Fransa'nın 11 Eylül'ünden sonra değişiyor'. Bu noktanın altını çizen Litsis yeni sürecin ilk emarelerinin AB ülkelerinin sokaklarında ve sınırlarında artık belirgin hale gelmiş olduğunu vurguluyor.

Yunanistanlı analiste göre Cuma gününden beri ordular kentlerin sokaklarına konuşlanmış durumda. AB vatandaşları bu yeni gelişmeye ayak uydurmak zorunda.

Ayrıca, sınır olgusu tekrardan AB ülkelerinin gündemine yerleşmiş durumda. Mülteci krizi yüzünden gündeme taşınan sınır olgusu, Paris'teki katliam ile beraber AB ülkelerinin gündeminde kalıcılaşma eğilimleri göstermeye başlıyor. Yeni süreçte AB tekrardan inşa edilen sınır hatları ile kendisini yabancı ülke vatandaşlarından koruma arayışı içerisine girecek.   

AB'NİN DIŞ POLİTİKASI İÇİN ‘RESET' VAKTİ

Sokaklardaki askerler ve sınır hatları AB'nin karşı karşıya olduğu sorunları çözmez. AB bir an evvel kendi politikalarını ve stratejilerini gözden geçirmeli. Deyim yerindeyse AB fabrika ayarlarına geri dönmeli. Bu çarpıcı yorum Litsis'e ait.

SURİYE'DEKİ SAVAŞ SONA ERMELİ

Paris'teki son gelişmeleri yakından takip eden Litsis İŞİD gibi bir tehlikenin sadece askeri yönden bertaraf edilemeyeceği kanısını taşıyor. ‘Tehlike siyasi açıdan ele alınmalı ve göğüslenmeli' diyen Litsis, İŞİD'in zayıflamasının Suriye'deki savaşın bir an evvel sonlandırılmasına bağlı olduğuna işaret ediyor.

İŞİD'E VERİLEN DIŞ DESTEK KESİLMELİ

Litsis değerlendirmesi çerçevesinde önemli bir noktaya daha değiniyor. Yunanistanlı uzmana göre bölge ülkeleri İŞİD'e dolaylı ya da dolaysız yoldan verilen desteği kesmeli.

Litsis son zamanlarda Ab başkentlerine Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye gibi ülkelerin İŞİD unsurlarına dolaylı ya da dolaysız destek sunduğu yönünde istihbaratların ulaşmış olduğu bilgisini bizlerle paylaşıyor. Litsis'e göre bu son derece kaygı verici bir gelişme. AB bir an evvel bu durumun ciddiyetini kavramalı.

‘AVRUPA FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ'

İŞİD işe mücadele ile beraber AB temel değerlerini hatırlamalı. AB bir çeşit öz eleştiri ile beraber fabrika ayarlarına geri dönmeli. Bu noktanın altını çizen Litsis, modern Avrupa'nın üç temel değer üzerine inşa edildiğini vurguluyor: özgürlük, eşitlik ve kardeşlik.

Temel değerlerini hatırlayan AB sosyal adalete, eşitliğe, zenginliğin eşit şekilde Avrupa'nın sakinleri arasında paylaştırılmasına özel önem atfetmeli.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала