Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Paris saldırıları Avrupa’da farkındalık yarattı’

‘Paris saldırıları Avrupa’da farkındalık yarattı’
Abone olTelegram
Ortadoğu uzmanı Ferhat Pirinççi, Paris’teki terör saldırılarının Avrupa'nın Suriye krizine yönelik farkındalığı açısından bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Pirinççi'ye göre, bundan sonra özellikle Batı'lı ülkeler, IŞİD'le askeri anlamda mücadeleyi bir kez daha etraflıca düşünmeye başlayacak.

Paris'te gerçekleşen terör saldırılarının ardından akıllarda “IŞİD’le nasıl daha etkin şekilde mücadele edilebilir?” sorusu geliyor. Bu bağlamda Avrupa, ABD, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri birlikte daha kapsayıcı bir güç oluşturabilir mi? IŞİD'le mücadele kapsamında kara operasyonu gerekli mi? Saldırıların ardından sığınmacı krizi ve İslamofobi yeniden gündeme geldi. Göçmenlere bakış bu noktadan sonra ne yöne evrilecek?

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu danışmanı Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, konuyu RS FM’de yayınlanan Dünya Panorama’da değerlendirdi.

‘BATILI ÜLKELER IŞİD’LE ASKERİ MÜCADELEYİ DÜŞÜNECEK’

Paris saldırı - Sputnik Türkiye
Paris Başsavcısı: Saldırıda 129 kişi öldü, 352 yaralı var
“Avrupa ülkelerinin Suriye krizine yönelik farkındalığı açısından Paris saldırıları büyük bir dönüm noktası oldu” diyen Pirinççi, şöyle devam etti:

“IŞİD terörü Beyrut'ta, Ankara'da ve özellikle Suriye'nin içinde çok fazla can alırken farkındalık yoktu. Fakat bombaların Paris'te patlaması, özellikle Avrupa kamuoyu açısından bir farkındalık oluşturdu. Bundan sonra bütün ülkeler, IŞİD'le mücadeleyi askeri anlamda biraz daha etraflıca düşünmeye başlayacaklardır. IŞİD'le mücadele de hava saldırıları net sonuç getiremez. Çünkü daha önce hava saldırılarının hiçbiri IŞİD'in sahadaki kontrolünü ortadan kaldıracak nitelikte değildi. IŞİD, hava savunma sistemi olmasa da, sahayı ciddi bir şekilde kontrol diyor. Sahayı, kara gücü olarak aktif bir şekilde elinde tutuyor.”

‘MUTLAKA KARA OPERASYONU DÜZENLENMELİ’

IŞİD’e yönelik mutlaka kara operasyonu gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünen Pirinççi, şunları söyledi:

“Fakat kara operasyonunun mahiyeti ve kapsamı ne olacak? Bu operasyonu kimler yapacak? Şu bir gerçek; Suriye'de savaşan, Obama'nın IŞİD stratejisi olarak da ifade edilen, yerel güçlerin desteklenmesi hayat bulmadı. Sahada IŞİD ile mücadele edecek bir kara gücü yok. Etkili bir koalisyon, kara gücüyle gelmediği sürece, IŞİD'le mücadelede net kazanımlar olmayacak. Dolayısıyla burada uluslararası toplumun aktif bir şekilde düşünmesi lazım. Fakat ben bu konuda ben çok iyimser değilim. Çünkü Suriye'de 2011'den beri devam eden süreçte, taraflar iyi niyetlerini ortaya koyuyor. Krizin sonlandırılması gerektiği her daim tartışılıyor.  Fakat bu krizin nasıl ve kim tarafından  sonlandırılacağı, kimin elini taşın altına koyacağı meçhul bir şekilde karşımızda duruyor. Bu tarz trajik olayların akabinde bir gündem oluşuyor, ajanda yaratılıyor ama olanlar bir süre sonra gündemdeki yerini yitiriyor.

‘SIĞINMACILARA GELENE KADAR AB VATANDAŞI MİLİTANLAR VAR’

Paris anma - Sputnik Türkiye
Paris saldırganlarının ikisi Fransa vatandaşı
AB’nin sadece sığınmacılar, Avrupa kapısına dayandığı zaman harekete geçtiğini kaydeden Pirinççi, “AB’nin dikkat etmesi gereken şey şu; mülteciler bir terör kaynağı değil, sadece can güvenlikleri nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan yardıma muhtaç insanlar” ifadelerini kullandı. Pirinççi, “IŞİD’in halihazırda Avrupa’da, bu ülkelerde sorun yaratabileceği yeterli kaynağı var” diyerek, AB vatandaşı olan militanların varlığına dikkat çekti:

“Avrupa mültecileri kabul etse de etmese de, bu kişiler kendi ülkelerinde istedikleri eylemi yapabilme kapasitesine sahip. Bu saldırılar Avrupa’daki İslamofobi ve göçmen karşıtlığına ‘meşruiyet’ kazandırıyor. Özellikle Charlie Hebdo saldırısından sonraki süreçte Fransa ve çevresinde İslam karşıtı saldırılarda artış olması, ‘Avrupa değerlerinin’ o kadar da modern olmadığını, o özgün olarak adlandırılan bu değerlerin kapsayıcı olmadığını bir kez daha ortaya koydu.”

‘GÖÇMENLERİN BÖLGEDEKİ ÜLKELERDE KALMASI SAĞLANACAK’

Batılı ülkelerin şu andan itibaren, sığınmacıların kendi ülkelerinden çıktıktan sonra bölge ülkelerinde kalmaları için çabalayacaklarını düşünen Pirinççi, “Yani ‘Sorun bize gelmeden bölge ülkelerinde kalsın, biz bunları finansal açıdan destekleyelim’ şeklinde bir politika izleyecekler. Fakat bu politika net bir sonuç getirmeyecek. Avrupa ülkelerindeki yabancı savaşçılar ortadan kalkmadığı veya yeni katılımların önüne geçilmediği sürece, Avrupa ülkeleri açısından mülteciler olsun ya da olmasın her zaman için bu tehdit söz konusu olacak” diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала