Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erdoğan: Paris’teki terör saldırısı gündeme damgasını vurdu

© AA / Kayhan ÖzerABD Başkanı Barack Obama - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
ABD Başkanı Barack Obama - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve Obama, görüşme sonrasında birlikte kameralar karşısına geçti. Her iki lider de Paris'teki saldırının G20 Zirvesi'nin gündemini değiştirdiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasındaki görüşme TSİ 10.40 sularında başladı. Yaklaşık 1 saat süren zirvenin ardından iki liderin kameralar karşısına geçti.

Görüşmenin ardından ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan söz aldı. “Koalisyon güçleri olarak terörizme karşı bundan sonra atacağımız adımları değerlendirdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “"G20 Zirvesi'ni, belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız, G20 Zirvesi'nden çok kesin, keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır" diye konuştu.

"Sayın Barack ile Suriye'de DAİŞ ile mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında, bundan sonra atacağımız adımları da değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortaklar olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur ve Paris'tekinde de yine aynen Ankara'da, Gaziantep'te, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık."

'BU SALDIRILAR SADECE FRANSA YA DA TÜRKİYE'YE YÖNELİK DEĞİL'

ABD Başkanı Obama ise konuşmasında zirveye ev sahipliği yapan Türkiye’ye teşekkür ederek başladı. G20 zirvelerinde geleneksel olarak ekonomik konuların ele alındığını hatırlatan Obama, Paris’teki saldırından gündemlerinde olacağını tekrarladı.

Obama, “Bu saldırılar sadece Fransa ya da Türkiye’ye değil tüm insanlığa karşı yapıldı” diye konuştu.

'OBAMA-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE BEKLENENİN ÜZERİNDE KATILIM'

G20 zirvelerindeki benzer görüşmeler genellikle iki liderin buluşması ya da sadece dışişleri bakanları gibi sayılı yetkilinin katılımı ile gerçekleştirilirken, Obama-Erdoğan görüşmesine MİT Müsteşarı'ndan bazı milletvekillerine kadar geniş bir heyet katıldı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in yanı sıra diğer yetkililer bulundu.

Türkiye ile ABD arasına böyle geniş kapsamlı bir görüşme üç yıl önce Beyaz Saray'da gerçekleştirilmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала