Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cumhurbaşkanı'ndan KKTC'nin 32. kuruluş yıldönümünde çarpıcı mesajlar

© AA / Izzet TaskiranMustafa Akıncı
Mustafa Akıncı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
KKTC'nin 32'nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda tören düzenlendi.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, TBMM Başkan Vekili Naci Bostancı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş dernek yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Mark Toner - Sputnik Türkiye
ABD: KKTC’yi tanımıyoruz
ERDOĞAN'IN TEBRİK MEKTUBU TAKDİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga, tören sırasında Akıncı'ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tebrik mektubunu takdim etti.
Akıncı, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta 1968'den beri devam eden müzakere sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştıkları belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

‘FEDERAL ÇATIDA BİRLEŞME DAHA ZOR OLUR'

"Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden müzakereler sonuçsuz bir şekilde sonsuza kadar devam edemez. Rum lideri Nikos Anastasiadis ile bu dönemde de karşılıklı kabul edilebilir bir sonuca varamazsak ayrılığın daha da derinleşeceği ve federal çatıda birleşmenin gelecekte daha da zor olacağı aşikârdır. Bugün çözümü sağlamak 10 yıl öncesine göre nasıl daha zor hale gelmişse 10 yıl sonra çok daha zor ve belki de bugün öngördüğümüz çerçevede artık imkânsız olacaktır.

Dağıstan'da bir cami - Sputnik Türkiye
KKTC'de ezan mahkeme kararıyla yasaklandı
‘KARARLI DAVRANMAKTAYIZ'

Şu an için var olan fırsatı, gelecek kuşaklar adına en iyi şekilde değerlendirmek akıl işidir. Biz bu akıl yolunda Türkiye ile ve toplumumuzun diğer kurumları ve sivil toplumla da yakın istişare içinde, mümkün olan en erken zamanda iki kurucu devletin siyasal eşitliğine dayalı, iki kesimli, iki toplumlu bir federasyonu kurmak konusunda iyi niyetli ve kararlı davranmaktayız. Bu konudaki tavrımız hem siz değerli halkımız, hem de uluslararası toplum tarafından net olarak görülmektedir."
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, göreve başladığı Mayıs ayının başından itibaren başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, Avrupa Birliği, ilgili devletler ve tüm uluslararası toplumun, Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecine kattığı yeni dinamizmi görüp takdir ettiğini belirterek bu çerçevede oluşan yeni atmosferin sonuç doğurması ve heba olmaması için 3. tarafların ilgisinin de artarak sürdüğünü söyledi.

‘ÇÖZÜM AYLAR İÇİNDE BULUNABİLİR'

Mustafa Akıncı, kendilerinin iyi niyetle sorunları aşmak ve Kıbrıs Türk halkını layık olduğu uluslararası hukuk içindeki saygın konumuna kavuşturmak için çalışmalarını bıkmadan sürdüreceklerine işaret ederek "Çözüme varmak için, BM gözetimindeki müzakerelere sabırla devam edecek, bugünlerde gündemin önemli bir başlığı olan mülkiyet kriterleri konusunda titizlikle adil bir formül için uğraşacağız. Daha önce de birçok kez vurguladığımız gibi, niyet, politik istek ve kararlılık varsa çözüm yıllar değil, aylar içinde bulunabilir" diye konuştu.

Kıbrıs-Türkiye su hattı - Sputnik Türkiye
'Asrın Projesi' ile KKTC'de mutlu son
‘SEÇİM DURAKSAMAYA İTECEK'

Gelecek yıl Mayıs ayında Güney Kıbrıs'ta yapılacak milletvekilliği genel seçimlerinden önce sonuca ulaşabilmenin herkes için iyi olacağına işaret eden Akıncı, "Çünkü seçim ortamının hassasiyetleri, müzakere sürecini ister istemez duraksamaya itecektir. Umarım bu durum yaşanmaz" ifadesini kullandı.

"Ekonomisi ve demokrasisi ile iyi işleyen, yurttaşlarına ilgi ve saygı gösteren, sorunlarını ertelemeyip çözümü için uğraş veren bir KKTC olası bir çözümün de sigortası anlamındadır" diyen Akıncı, KKTC, anlaşabilmeleri halinde oluşacak Federal Cumhuriyetin iki eşit kanadından biri olacağına göre, iç yapısal sorunları aşarak sağlıklı bir konuma ulaşmanın, kendilerini gelecekte federal çatıda ve Avrupa Birliği içinde yaşayabilir ve yarışabilir kılacağını sözlerine ekledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала