Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AK Partili Çelik'ten AB'ye: Uzaktan ahkam keserek Türkiye'yi anlayamazlar

© AA / Büşra Nur ÖzcanÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AB'ye, “Türkiye'yi öyle uzaktan, masa başında oturarak ve ahkam keserek anlayamazlar” diye seslenen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, HDP’nin ise çözüm sürecinde yeniden muhatap alınmak istiyorsa aklını başına alması gerektiğini söyledi.

AB İlerleme Raporu'nu ve çözüm süreci tartışmalarını Sputnik'e değerlendiren Çelik, HDP'ye, "Sözün her yere geçmiyor, gücün yetmiyor olabilir ama gücünün yetmediğini ortaya koy" dedi.

 

‘İKTİDAR ÇÖZÜMÜN KALICI OLMASI İÇİN ADIMLAR ATIYOR’

Beşir Atalay - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
AK Parti'den 'çözüm süreci' açıklaması
Aynı zamanda AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi de olan  Çelik, “Çözüm süreci denilen milli birlik ve kardeşlik sürecini kimin nasıl değerlendiğinin kamuoyu tarafından biliniyor.  İktidar çözümün kalıcı olması için adımlar atıyor” dedi ve şöyle devam etti:

"Bölge, barışa hasret. Üç yılın lezzeti ağzında. Geçen üç yıl o kadar güzel ki.  Onlarca, yüzlerce yatırımcı gelmiş tesisi kurmuş. Mesela Şanlıurfa'da iki organize sanayi bölgesi dolmuş.  15 bin işçi çalışmaya başlamış. Üçüncü organize sanayi içinde şu anda çalışmalar yapılıyor, oteller tıka basa dolu. Turist sayısı her geçen gün artıyor. Yani millet rahat, köyüne kentine gidiyor. Özgürlük ortamı var, dileyen dilediği dili konuşuyor, dileyen dilediği ismi veriyor. Yani hiç bir sorun kalmamış. Vatandaş bugün diyor ki 'Ne var daha ne var, ne isteniyor? Kalkınma, özgürlükler, haklar tamam. Varsa bir hak gidin Meclis'te mücadele edin' diyor. HDP'ye vatandaşın gösterdiği sarı kart bu.  Halk, 'Meclis'te neyin mücadelesini verdin de çözemedin şimdi yine silahlı mücadele diyorsun?’ diye soruyor.”

‘ÖNCE ATEŞ,  SONRA BARIŞ SÜRECİ’

TBMM Adalet  Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
AK Parti'den AB'ye çözüm süreci yanıtı: Terörle mücalede sürecek
Çelik,  bütün vatandaşların çözüm sürecinin lezzetini aldığını, bölgenin çok hızlı kalkınacağının da ortada olduğunu ifade etti. Böyle bir ortamda 11 Temmuz'da açıklama yapıldığını, 'Biz ateşe devam edeceğiz' dendiğini, katliamlara başlandığını belirten Çelik,  “Ondan sonra da diyeceksiniz ki bu barış süreci devam etsin” dedi.

AB'nin masa başında ilerleme raporu hazırladığını savunan Çelik, "Avrupalı dostlara onu söylüyoruz. Gelin görün Türkiye nelerle mücadele ediyor. 20 bin mülteciyi almama konusunda kıyameti koparanlar, Türkiye'yi öyle uzaktan, masanın başında oturarak, ahkam keserek anlayamazlar. Sorunların çözümleri konusunda hiç bir şey üretemezler. Çünkü burada kimlerle mücadele ediyoruz ve ne yapmak istiyor Türkiye, ne büyük fedakarlıklar ortaya koyuyor bütün bölgede yaşanan sorunlar ve terör örgütlerine karşı. Öyle masa başı raporlarlarla bu işlerin çözümü söz konusu değil" diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI BİLE OLMA İMKANINIZ VARSA, PROBLEM YOK DEMEKTİR’

Türkiye'nin terörle ilgili geldiği noktanın çok açık olduğunu ifade eden Çelik, halkın çözüm sürecinden, barıştan, dostluktan, kardeşlikten, milli birlikten yana olduğunu söyledi. Bunun devam ettirilmesi konusunda halkın büyük bir iradesi olduğunu kaydeden Çelik, bunu bozanın eli silahlı unsurlar olduğunu ifade etti. Çelik,  “Bırakıp gidecekler, gitmiyorlarsa silahları temelli bırakacaklar. O zaman konuşulacak  ne varsa demokratik ortam buna müsait. Cumhurbaşkanı bile olma imkanınız varsa problem yok demektir" dedi.

‘TÜRKİYE BÜTÜN YÖNTEMLERİ DENEDİ’

AK Partili Faruk Çelik,  Abdullah Öcalan görüşme ve müzakere sürecine yeniden dönülmesi konusuna ilişkin soru üzerine de, şu anda Türkiye'nin bütün bu yöntemleri denediğini, ilgili bütün kurum ve kuruluşların kendi görevlerini yaptığını söyledi. Çelik, "Görüşülmesi gereken, konuşulması gereken kesimlerle herkesle her şey konuşuldu. Neticede Türkiye'nin huzurundan, bölgenin kalkınmasından rahatsız olan dış ve iç çevreler var. Eğer işbirlikçi değillerse bu gerçeği görmeleri gerekiyor. İşbirlikçi iseler Türkiye'nin yapacağı bir şey yok" dedi.

Çelik, "Devlet Öcalan ile görüşüyor mu?" sorusuna ise, "Devlet 90'lı yıllardan beri görüşüyor. Şu anda  AK Parti hükümeti yok. Ben öyle bir şey bilmiyorum” yanıtını verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ YASASI NE OLACAK?

Çözüm süreci kapsamında ‘Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun’ çıkarılmıştı. Peki şimdi bu yasa ne olacak, yasanın gerekleri yerine getirilmeyecek mi?
Çelik bu soruyu, “Halkın, bölgedeki vatandaşların lehine ne varsa AK Parti hükümetleri yaptı, yapmaya da devam edecek” sözleriyle cevapladı.

‘90'LI YILLARA DÖNMEYECEĞİZ’

Sezgin Tanrıkulu - Sputnik Türkiye
CHP Davutoğlu'na sordu: Beyaz Toros'larla kaç cinayet işlendi?
Halkın devletiyle barışık olduğu, devletiyle hiçbir probleminin olmadığını savunan Çelik şöyle konuştu:

"Eski uygulamaları, ret ve inkar politikalarını kaldıran bir devlet olduğu için vatandaşımız devletiyle kucaklaşmış durumda. Ortamdan son derece memnun. Şimdi bundan rahatsız olanlar bizim 90'lı yıllara dönük uygulamaları ortaya koyacağımızı zannediyor. Bu olmayacak kesinlikle devlet 90'lı yıllara dönmeyecek. Ama 90'lıi 80'li yıllarda oluşan illegal yapılanmalar o dönemden nemalandıkları için oraya dönüş yapıyorlar. Yani PKK, KCK ve onun uzantısı siyasi kanatlar 90'lı yıllara döndüler, statükodan yana tavır koydular. Ama Türkiye statüko kalıplarını kırdı. Türkiye şu anda halkıyla kucaklaşmış durumda. Bu süreç başarıyla neticelenecek. Eğer siyasi aktörler akıllarını başlarına almazlar ve gerçekleri görmezlerse, devlet,  huzurun tesisi için her türlü önlemi almaya devam edecek.”

HDP'YE MESAJ: GÜCÜN YETMİYORSA BUNU ORTAYA KOY

Çelik, bu aşamada HDP'den beklentilerini anlatırken de, "HDP'ye diyoruz ki sözün her yere geçmiyor, gücün yetmiyor olabilir ama gücün yetmediğini ortaya koy. ‘Ben bu kardeşlik projesinde samimiyim, silahlara karşıyım, çek silahı’ de” diye konuştu.

‘DEMOKRASİ YOLUNA GİRSİNLER, SAHİP ÇIKALIM’

Çelik, HDP'den bu yönde çağrılar geldiğinin hatırlatılması üzerine de, “Eşbaşkanlık bunun için çıkmış şimdi çok iyi anlıyorum. Öğlene kadar biri barış, öğleden sonra biri savaş diyor. Bu böyle olmaz. HDP'ye tarihi bir misyon yüklenmişti. Bunu iyi kullanamadı. Kendileri de bunu söylüyor kendi toplantılarında, kendi görüşmelerinde, röportajlarında bunu söylüyorlar. Keşke bu süreci iyi kullansalardı, bugün Türkiye için büyük kazanç olurdu. AK Parti sürece destek vermemiş olsaydı o zaman AK Partiye her şeyi söyleyin. Ama AK parti üzerine düşeni yaptı. HDP dağdan talimat almaya devam ediyorsa, AK Parti'nin böyle bir demokrasiye sahip çıkması söz konusu değil. Gelsinler demokrasi yoluna girsinler bak bakalım sahip çıkıyor muyuz, çıkmıyor muyuz” dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала