Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türkiye'nin Suriye'ye karadan girmek için şartı var

© AA / (Arşiv)TSK
TSK - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye'de kara harekatı ortak bir eylem planı çerçevesinde uygulanırsa bir anlam ifade eder" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Meclis'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'ye olası bir kara harekatını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Suriye'de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı çerçevesinde bulunması gerekiyor. Suriye'de kara harekatı ortak bir eylem planı çerçevesinde uygulanırsa bir anlam ifade eder. IŞİD ile mücadele adı altında neredeyse dünyanın bütün orduları Suriye'de" dedi.

BM İlerleme Raporu'ndaki Türkiye'deki medya özgürlüğü eleştirisini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Türkiye'deki basın özgürlüğü, herhangi bir demokratik ülke ile kıyas edildiğinde onlardan aşağı kalacak durumda değildir. Zaman zaman AB raporlarında Türkiye'ye karşı taraflı olarak ifade edilen bazı cümlelerden birisi olarak bunları görüyoruz. Asla bunları kabul etmemiz mümkün değildir. İftihar edeceğimiz bir noktadır. Rapordaki cümleler aynen iade ediyoruz. Bu cümleleri iyi niyetli sözler olarak kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Gelin terörden arındırılmış bölgeyi ilan edip bu işi çözelim
‘ŞU ANDA SURİYE KÖY, KÖY, ŞEHİR, ŞEHİR BÖLÜNMÜŞTÜR'

Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin bir soruya Kurtulmuş, "Suriye'de barış nasıl sağlanacak? Yeni Suriye nasıl inşa edilecek? Maalesef bununla ilgili uluslararası camianın ortak bir projesi yok. Şu anda Suriye köy, köy, şehir, şehir bölünmüştür. Bütün silahlı örgütler Suriye'de cirit atmaktadır. Bu sadece bölgeye değil bütün dünyaya azara veriyor. Bizim beklentimiz, öncelikli olarak uluslararası camianın Suriye'de barışı nasıl sağlayacağını ve nasıl adımlar atacağına karar vermesidir" ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI CAMİANIN ORTAK BİR EYLEM PLANI ÇERÇEVESİNDE BULUNMASI GEREKİYOR'

Kurtulmuş, "Suriye'de herhangi bir şekilde IŞİD ile mücadele adı altında neredeyse dünyanın bütün orduları Suriye'de. Kimisi hava kimisi başka saldırlar ile Suriye'yi tarumar ettiler. Bu ortamda en fazla istifade edenler ise terör örgütleridir. Terör örgütlerinin hareketsiz hale getirilmesi Terörün Suriye'den beslenen bu damarlarının kesilmesi için Suriye'de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı çerçevesinde bulunması gerekiyor" diye konuştu.

Suriye ordusu - Sputnik Türkiye
Suriye ordusu, Halep’te iki yıllık IŞİD kuşatmasını kırdı
‘KARA HAREKÂTI ORTAK BİR EYLEM PLANI ÇERÇEVESİNDE UYGULANIRSA BİR ANLAM İFADE EDER'

Kurtulmuş, "Kara harekatı bu karar alındıktan sonra uygulanırsa bir anlam ifade eder. Yoksa Suriye'de bu anlamda atılacak herhangi bir adım Suriye'deki kaosu daha da derinleştirebilir. Şu anda alınmış bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor" dedi.

Çözüm sürecine ilişkin Kurtulmuş, "Bu işin sahibi millettir. Milletimiz, terörün sonuna kadar üstüne gidilmesini istiyor. Siyasi olduğu kadar insani süreçtir. Amasız, fakatsız terör örgütünün beli kırılmalı" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала