Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yunanistan, SYRIZA-terörizm ilişkisini tartışıyor

© Sputnik / Vladimir Fedorenko / Fotoğraf bankasına girSYRIZA
SYRIZA - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Birinci SYRIZA-Bağımsız Helenler Koalisyon Hükümeti'nde Vatandaşın Güvenliği Bakanı mevkiinde olan Profesör Yannis Panousis'in geçtiğimiz saatlerde Yunanistan yargısına taşıdığı iddialar Atina'da tam anlamıyla siyasi deprem etkisi yarattı.

Yunanistan'da yeni kabine üyeleri yemin etti - Sputnik Türkiye
Yunanistan'da 2. SYRIZA dönemi başladı
Geçtiğimiz aylarda, radikal sol örgütlerin hedef tahtasında olan eski bakan, SYRIZA'nın bazı üyeleri ile Yunanistan polisine bağlı bazı mensuplarının radikal sol unsurlarla yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ileri sürüyor.

Eski bakana göre iktidardaki SYRIZA'nın üyeleri, hapishanede bulunan ve ‘terörizm' suçlamasıyla karşı karşıya olan radikal sol unsurlularla yakın temas halinde. Dahası, SYRIZA'nın hapishanelerden kendilerine iletilen ‘emirlerin' ve ‘komutların' uygulanmasının derdinin peşine düşmüş durumdalar. Bu ‘komutlar' genellikle tutuklu şahısların tutukluluk şartlarının düzeltilmesiyle ile ilgili olan yasa tasarıları ve düzenlemelerle ilgili.

ESKİ BAKAN TEHDİTLERDEN ÖTÜRÜ YARGIYA BAŞVURDU

Aleksis Çipras - Panos Kammenos - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
SYRIZA - ANEL hükümetinde ilk çatlak
SYRIZA-ANEL Hükümeti'nin eski bakanını geçtiğimiz aylarda kendisine ulaşan tehditler hareket geçirdi. Bu tehditleri kayıt altına alan Panousis, bakanlığı döneminde Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı (EİP) ve Yunanistan Polisi (ELAS) kanallarıyla kendisine ulaşan özel bilgileri dün Atina'da üst düzey yargı mensuplarıyla paylaştı.

Panousis'in gündeme taşıdığı bilgiler Atina'da siyasi gündemi alt üst etti. Aleksis Çipras Hükümeti'nin dikkatinin yeni borç anlaşmasının uygulanmasına kilitlendiği bir süreçte, Yunanistan kamuoyu Panousis'in iddiaları doğrultusunda SYRIZA'yı tekrardan tartışmaya başladı.

Panousis'in yargıya başvurmasından önce, tehditleri dikkate alan Yunanistan güvenlik mercileri eski bakan için üst düzey güvenlik önlemleri almışlardı.

PANOUSİS: SYRİZA MENSUPLARI TERÖRİSTLERE HİZMET EDİYOR

Eski Bakanın Yunanistan yargısına verdiği ifadeye göre, SYRIZA'nın önemli bazı şahsiyetleri ve üyeleri ‘terörizm' suçlamasıyla hapishanelerde bulunan radikal sol unsurlarla yakın temas ve işbirliği halinde. Panousis'e göre SYRIZA üyeleri hapishanelerden kendilerine ulaşan ‘emirleri' yerine getirmek için mesai ve çaba sarf ediyorlar.

Aleksis Çipras - Vangelis Meimarakis - Sputnik Türkiye
Çipras: SYRIZA ve Yeni Demokrasi birlikte çalışamaz
Hapishanedeki radikal sol unsurlar SYRIZA'dan tutukluluk koşullarının düzeltilmesi bazı inisiyatifler almasını talep ediyorlar. Ayrıca, bazı kanunların ivedi bir şekilde değiştirilmesini salık veriyorlar.

SYRIZA üyeleri hapishaneden kendilerine ulaşan komutları tartışmasız bir biçimde iktidar partisinin gündemine alıyorlar. Bazı durumlardaysa, kendi çabaları tutuklu unsurların istemlerinin yerine getirilmesi için yeterli olmuyor.

RADİKAL SOLDAN SYRIZA'YA AĞIR SÖZLER VE TEHDİTLER

Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Çipras SYRIZA içindeki muhalefeti bastırmayı hedefliyor
Kendi komutlarının yerine getirilmediği durumlarda, radikal sol unsurlar SYRIZA'ya ağır suçlamalar yöneltebiliyor.

Bazı durumlarda, hapishanede tutuklu bulunan sanıklar iletişimde oldukları SYRIZA üyelerine ağır küfürlerle saldırıyorlar.

Ayrıca, hapishaneden, göreceli rahatlıkla, tutuklu şahıslar eski Bakan Panousis'e tehditler yöneltebiliyorlar.

EİP VE ELLAS SYRİZA'YI DİNLEMEYE ALDI

SYRIZA - Sputnik Türkiye
SYRIZA’nın sol cephesi ‘savaş kararı’ aldı
Panousis'in açıklamaları bir gerçeği daha gün ışığına çıkarmış oldu. Hapishanede bulunan radikal sol unsurların dış dünya ile olan bağlantılarını takip eden Yunanistan istihbaratı ve polisi dolaylı yoldan iktidardaki SYRIZA'yı da takibi altına almış durumda.

Panousis önemli açıklamalarını ve iddialarını kendisine EİP ve Ellas tarafından verilen bilgilere dayandırıyor.

YUNANİSTAN POLİSİ DE SKANDALA KARIŞTI

Yunanistan gündemini sarsan iddialara Yunanistan Polisi (Ellas) da angaje olmuş durumda. Panousis'e göre, SYRIZA-radikal (terörist) işbirliği sarmalına, hükümet kanadından üst düzeyde bilgilendirilen ve Ellas ile yakın işbirliği içerisinde olan bir unsur da eklemlenmiş durumda.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала