Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya’nın Mısır kararı, Türk turizmine yaramadı

© AA / Gülsem Adam Antalya-Rus turist
Antalya-Rus turist - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Sina Yarımadası’nda bir Rus yolcu uçağının düşmesi üzerine Rusya’nın Mısır’a tüm seferleri durdurma kararı alması ardından, turistler diğer tatil rotalarına yöneldi. Ancak Türkiye, daha pahalı ve soğuk olması nedeniyle bu fırsattan yararlanabilmiş görünmüyor.

Rus hükümeti, Mısır’la turizm ilişkilerinin sonlandırılması üzerine ülkedeki Rus turistleri tahliye ederken, Mısır gezilerini iptal edilen turistler de başka ülkelere yöneliyor.

PAHALILIK VE SOĞUK HAVA, RUSLARA CAZİP GELMEDİ

Rusların tatil güzergahlarından Mısır’ın eksilmesi, alternatif olarak Türkiye’yi öne çıkarsa da Türk turizminin bu durumu tam anlamıyla fırsata çevirebilmesini engelleyen iki temel faktör var: Fiyatların pahalılığı ve havaların soğuk olması.

TÜRKİYE’DE TATİL YÜZDE 30 DAHA PAHALI

Antalya-Rus turist - Sputnik Türkiye
Rus turistlerden Antalya kararı
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin, Türkiye’de tatil paketi fiyatlarının Mısır’a göre yüzde 30 daha pahalı olduğuna dikkat çekti:

“Mısır, Ruslar için en ekonomik güzergahtı. Beş yıldızlı, her şey dahil sistemindeki bir otelde 7 günlük bir tatilin fiyatı yaklaşık 800 dolar civarındaydı. Türkiye’de ise benzer koşullarda tatil yapmak daha pahalı.”

Gorin, Mısır rezervasyonları iptal olup Türkiye’de daha pahalı bir tatil yapmak istemeyen Rusların, ödemelerini dondurup Mısır’a uçuşların yeniden başlamasını bekleyebileceğini ifade etti.

Bazı Rus turistler ise Türkiye’yi bu mevsimde Mısır’a göre daha soğuk olması nedeniyle tercih etmiyor. Mısır yerine Türkiye’ye gitmesi teklif edilen bir Rus turist BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “24 derecelik sıcaklık benim beklentilerime uymuyor. Ödeyeceğim para karşılığında umut ettiğim koşullar bu değil. Türkiye’ye gitmek yerine paramı geri almak daha uygun bir seçenek.”

Gorin’in paylaştığı verilere göre Mısır’a rezervasyon yaptıran Rusların sadece yüzde 30’u, tatil rotalarını Türkiye, Kıbrıs ve Goa’ya çevirdi. Geriye kalan yüzde 70’lik kesim ise ‘bekleme pozisyonuna’ geçti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала