Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İngiltere Başbakanı AB'yi yerden yere vurdu

© Sputnik / Sergei Guneev / Fotoğraf bankasına girDavid Cameron
David Cameron - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliği ile ilgili merakla beklenen konuşmasında göç politikalarından ekonomiye kadar AB’ye sert eleştiriler yöneltti, İngiltere'nin AB'den ayrılma olasılığını referanduma götürme çağrısı yaptı.

SkyNews’te canlı yayınlanan konuşmasında AB’nin köklü bir değişime ihtiyacı olduğunu söyleyen Cameron, birlik içinde birden fazla para birimi kullanılabileceğini belirterek Euro politikasına karşı çıktı. AB ülkeleri arasında dolaşım serbestliğini de eleştiren Cameron, yeni AB üyelerinde ekonomi diğer üyelerle eşit düzeye gelinceye kadar serbest dolaşım hakından yararlanmamaları gerektiğini belirtti.

'DAHA AZ AB DAHA İYİ'

“Daha az AB daha iyi” diyerek AB’nin üye ülkeler üzerindeki etkisinin azaltılmasını isteyen Cameron, 1998’de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uyumlu hale getirilen İngiltere İnsan Hakları Yasası’nın yerine İngiltere’nin bağımsız Haklar Kanunu’nun getirileceğini söyledi. İngiltere Başbakanı, yeni kanunla kurumların AB düzenlemelerine bağımlı olmayacağını ifade etti.

'TEK BEDEN HERKESE UYMUYOR'

İngiltere Başbakanı, ülkesinin AB’den ayrılma ihtimaline de yeşil ışık yakarak “Tek beden herkese uymuyor. Mesele AB olmadan daha iyi olup olmayacağımız. Bu İngiliz halkının kararı olmalı, siyasetçilerin değil” diyerek AB üyeliğiyle ilgili referandum çağrısı yaptı.

AB’nin İngiltere’nin şartlarını görmezden gelmesi halinde Londra’nın birlikte kalıp kalmamayı değerlendireceğini kaydeden Cameron, “Ülkemizin endişeleri duymazlıktan gelinirse AB’nin bizim için doğru olup olmadığını düşüneceğiz” diye konuştu.

TUSK'A MEKTUP GÖNDERDİ

Konuşma "Cameron İngiltere'nin AB'de çıkış kampanyasını resmen başlattı" şeklinde yorumlandı.

AB’nin mevcut durumundan memnun olmadığını sık sık dile getiren Cameron, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'a da bir mektup gönderdi.

Tusk, bugün yaptığı açıklamada Cameron'da aldığı mektupta İngiltere’nin AB ile ilgili değişiklik taleplerini resmi olarak ilettiğini ifade etti.

AB ZİRVESİNDE GÜNDEME GELECEK

“Mektubu aldım. David Cameron’ın mektubu ile müzakereler artık başlayabilir” notunu Twitter’dan paylaşan Tusk, İngiltere ile AB’nin diğer 27 üyesini de kapsayan karşılıklı görüşmelerin gelecek hafta başlayacağını ifade etti.

AB yetkilileri, Tusk’ın İngiltere’nin taleplerini ay sonuna kadar değerlendireceğini ve 17-18 Aralık’taki AB zirvesinde gündeme getireceğini aktardı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала