- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Belçika, Facebook'a 48 saat süre verdi

© Fotoğraf : webrazzi.comFacebook
Facebook - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Belçika'da bir mahkeme, Facebook'tan üye olmayanların sanal ortamdaki hareketlerini izlemeyi bırakmasını isteyerek, kararın 48 saat içinde uygulanmaması durumunda gün başına 250 bin euro ceza verilmesine hükmetti.

Facebook - Sputnik Türkiye
‘Facebook kişisel verileri ABD istihbaratına veriyor’
Karar, Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu'nun başvurusu üzerine alındı. İlgili kanunun, sadece rıza üzerine internet kullanıcıların faaliyetlerinin takip edilmesine izin verdiğine dikkat çekilen kararda, Facebook'un da bu çerçevede hareket etmesi gerektiği vurgulandı. 

Mahkeme Sözcüsü Anouk Devenyns, kararla ilgili olarak, ''Eğer internet kullanıcısı, Facebook üyesi ise onun (internet faaliyetlerinin izlenmesine) rıza gösterdiği varsayılabilir. Ancak kullanıcının Facebook hesabı yoksa, Facebook açıkça izin istemek ve gerekli açıklamayı yapmak zorunda'' dedi.

GÜN BAŞINA 250 EURO

Facebook - Sputnik Türkiye
Almanya’dan Facebook’a 'ırkçılık' uyarısı
Facebook'a bunun gereğini yerine getirmesi için 48 saat süre verilen kararda, aksi halde gün başına 250 bin euro ceza kesileceği ifade edildi.

Facebook, diğer internet sitelerinde yer alan sosyal medya şirketine ait 'beğen' veya 'paylaş' bağlantıları sayesinde üyesi olmasa da bırakılan 'çerezler' yoluyla o bilgisayardaki tüm faaliyetleri takip etmek ve depolamakla suçlanıyor. Bu faaliyetler arasında, kullanıcın hangi siteleri ziyaret ettiği, ne kadar süre sitede kaldığı veya ne gibi seçimler yaptığı da bulunuyor.

FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA

Apple'ın CEO'su Tim Cook - Sputnik Türkiye
Facebook ve Google'a ‘mahremiyet’ eleştirisi
Kararın ardından Facebook'tan yapılan açıklamada ise 'çerezlerin' beş yıldan fazla bir süredir dünya çapındaki 1,5 milyar kişi için sitenin güvenli tutulabilmesi için kullanıldığı belirtilerek, ''Bu karara itiraz edeceğiz. Belçika'da insanların Facebook'a erişimine yönelik kesintileri en aza indirmek için çalışıyoruz'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Ancak açıklamada, üye olmayanların faaliyetlerinin izlenip izlenmediğine dair bir ifade yer almadı. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала