Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Alman bakan: Siyasi durum hoşumuza gitmese de Türkiye ile anlaşmalıyız

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi / Fotoğraf bankasına girFrank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa’ya gelen Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da, "Çıkarlarımız açısından Türkiye’den vazgeçmek oldukça mantıksız olur" dedi.

Ahmet Davutoğlu ve Angela Merkel - Sputnik Türkiye
Merkel tarih vermedi, ‘tek fasıl açılır’ dedi
Steinmeier, Körber Vakfı tarafından düzenlenen dış politikayla ilgili bir panelde Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Jan Hamacek ile Avrupa’nın dış politikasını değerlendirdi.

Suriyeli sığınmacılarla ilgili sorunun çözülmesi için Türkiye ile anlaşma yapılmasına karşı çıkanların bulunduğunu belirten Steinmeier, "Daha az kişinin Yunan adalarına geçmesi için Türkiye ile anlaşmamız lazım" dedi. Steinmeier, bu konuda AB'nin başka seçenekleri varmış gibi davranılmaması gerektiğini vurgulayarak "Türkiye’deki mevcut siyasi durum hoşumuza gitse de gitmese de anlaşmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Türkiye'nin 2 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiğine işaret eden Steinmeier, “Türkiye, haklı olarak bunun Avrupalılar tarafından yeterince takdir edilmemesinden şikayetçi" ifadesini kullandı.

‘YENİ FASILLAR AÇILMALI’

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn da AB’nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmesi gerektiğini belirterek aksi durumu ‘büyük hata’ olarak nitelendirdi.

Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin hiçbir zaman askıya alınmadığına ancak değişik sebeplerle bazı başlıklarının bloke edildiğine işaret eden Asselborn, Türkiye ile 23. ve 24. fasılların açılması gerektiğini, bunun AB’nin çıkarına olacağını vurguladı.

‘TÜRKİYE’DEN VAZGEÇMEK MANTIKSIZ’

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ise, "Çıkarlarımız açısından Türkiye’den vazgeçmek oldukça mantıksız olur" dedi.

Timmermans, AB Komisyonu tarafından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, AB içindeki işbirliğinin geleceği konusunda karamsar olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde yeni başlıkların açılmasına destek veren Timmermans, fasıllar açıldıktan sonra Türkiye’den reformları hayata geçirmesinin talep edilebileceğini belirtti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала