Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Türkiye'deki Suriyeli çocuklar okula gidemiyor'

© Sputnik / Hediye LeventSuriye'deki Nevruz mülteci kampı
Suriye'deki Nevruz mülteci kampı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) raporunda, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı çocukların büyük bölümünün okula gidemediği ve eğitim alamadığı belirtildi.

400 binden fazla Suriyeli çocuğun okula gitmediği ifade edilen raporda "Her ne kadar Türkiye hükümeti mülteci krizi karşısında cömert davranmış olsa da, Türkiye Suriyeli çocukların eğitime erişim hakkını sağlama konusunda zorlanıyor" denildi.

2014-2015 yıllarında Türkiye'de araştırma yapan HRW, toplamda okul çağındaki 708 bin Suriyeli sığınmacı çocuk bulunduğunu, bunların 400 binden fazlasının ise okula gitmediğini tespit etti.

KAMPTA YAŞAMAYANLARIN SADECE YÜZDE 25’İ OKULA GİDİYOR

"Geleceğimi hayal ettiğimde bir şey göremiyorum: Türkiye'deki Suriyeli mülteci çocukların önündeki eğitim engelleri" başlıklı raporda, mülteci kamplarında okula kayıt oranlarının yüzde 90'lara ulaşmasına karşın, kampların dışında yaşayan Suriyeli çocukların sadece yüzde 25'inin okula yazdırıldığı vurgulandı.

Raporda, Türkiye'nin Suriyeli çocukların okullara gidebilmesi için 2014'te yasal düzenlemeler yaptığı, buna karşın Suriyeli mültecilerin yapılan yasal düzenlemeden yeteri kadar haberdar olmadığı ve başta dil sorunu olmak üzere sosyal entegrasyon ve maddi sıkıntıların çocukların eğitim almasına engel olduğu ifade edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала