Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Düşen Rus uçağının kalktığı havaalanında güvenlik açıkları

Abone olTelegram
Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden kalktıktan bir süre sonra içindeki 224 kişiyle yere çakılan Rus yolcu uçağının bomba ile düşürülmüş olmasından şüphelenilmesi, uçağın kalktığı havaalanındaki güvenlik önlemlerinin sorgulanmasına neden oldu.

THY uçağı - Sputnik Türkiye
THY, Şarm El Şeyh seferlerinde iptal süresini uzattı
AFP haber ajansına konuşan ancak isimlerinin gizli kalmasını isteyen Şarm El Şeyh Havaalanı güvenlik görevlilileri, bavulların uçağa gönderilmeden içinden geçirildiği tarama cihazının yanlış çalıştığını, bunu raporlarında bildirmelerine rağmen cihazın değiştirilmediğini söyledi. Güvenlik görevlilerinden biri, havalanındaki X-ray cihazlarını kontrol eden polislerin rüşvet aldığına birçok kez tanık olduğunu anlattı: ''Uyuşturucu ya da silah dolu bavulları 10 euro karşılığında geçirmeyi kabul ettiklerini gördüm.''

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov - Sputnik Türkiye
Kremlin: İngiltere düşen uçakla ilgili istihbarat paylaşmadı
'ELEKTRİK HARCAMASIN DİYE FİŞİNİ ÇEKİYORLARDI'

Diğer bir güvenlik görevlisi de bagajların uçağa gönderilmeden önce içinden geçirildiği on yıllık tarama cihazının yanlış çalıştığını, bunun da teknik bir sorundan değil insanların yanlış kullanmasından kaynaklandığını söyledi: ''Elektrik harcamasın diye cihazın fişini çekiyorlardı.''

'SADECE GÖRÜNÜŞE ÖNEM VERİLİYOR'

Havaalanı güvenlik görevlilerinden bir diğeri de tarama cihazlarının uluslararası uzmanların havaalanında olduğu zamanlarda 'gayet iyi' çalıştırıldığını anlattı: ''Burada yalnızca görünüşe önem veriliyor. Birilerinin geldiğini duyunca birden her şey tamir ediliyor. 'Keşke her gün gelseler' diye düşünüyorum.''

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi - İngiltere Başbakanı David Cameron - Sputnik Türkiye
Sisi: İngiltere 10 ay önce güvenlik uzmanları göndermişti
'BAGAJLARIN HEPSİ TARANMIYORDU'

Bunların yanı sıra güvenlik görevlileri tarama cihazlarının yanlış çalışmasının da 'aslında çok önemli olmadığını', zira bagajların hepsinin değil sadece bir bölümünün bu cihazlardan geçirildiğini söyledi.

Sina Yarımadası'nda düşen Rus yolcu uçağı - Sputnik Türkiye
İngiltere'den yeni iddia: Uçağı İngiliz teröristler düşürmüş olabilir
'GETİREN ADAMI TANIYOR DİYE DİREKT UÇAĞA ALIYORDU'

Güvenlik görevlileri, havaalanına gıda ve yakıt sokulan bir kapıda da güvenliğin 'gevşek tutulmasından' da şikayet etti. Uçuşta servis edilen yiyeceklerin bir bölümünün yerli oteller tarafından sağlandığını anlatan görevliler, bazen bu yiyeceklerin, 'güvenlik yetkililerinin getiren adamı tanıması nedeniyle' kontrol edilmeden uçağa sokulduğunu söyledi.

Diğer taraftan düşen Rus uçağındaki yolcuların uçağa biniş işlemlerini yapan havaalanı görevlilerinin sorguya çekildiği öğrenildi. Bazı görevlilerin de şimdiden gözetim altına alındığı belirtiliyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала