Rusya'nın NATO'yu geride bıraktığının dört göstergesi

© Sputnik / Valeriy Melnikov / Fotoğraf bankasına girRus ordusu
Rus ordusu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'li haber sitesi Huffington Post, Rus ordusunun elindeki yeni teknik olanakların NATO'yu hazırlıksız yakalayıp 'şoke ettiğini' yazdı.

NATO'nun 'silahlanma yarışında' Rusya'nın gerisine düştüğünü yazan Huffington Post'un Almanca servisi, bunun göstergelerini dört maddede derledi.

Huffington Post'a (HP) göre bunun ilk göstergesi, Rusya'nın aniden on binlerce askerin katıldığı tatbikatlar düzenleyebilmesi. Haber sitesinde, NATO'nun ise benzer tatbikatlar düzenleyebilmesi için yıllar süren hazırlıkların gerekli olduğu belirtildi. Buna örnek olarak da, uzun hazırlıkların ardından İspanya, Portekiz ve İtalya'da yapılan Trident Juncture (Üçlü Kavşak) gibi tatbikatları, Rusya'nın düzenli olarak düzenlemesi gösterildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg - Sputnik Türkiye
NATO Sekreteri: Rusya’ya karşı koyabileceğimizden emin olmalıyız
'BUNU BEKLEMİYORDUK'

HP'deki yazıda ikinci gösterge olarak da Rus ordusunun yeni teknik olanaklarının NATO için beklenmedik bir gelişme olması gösterildi. NATO'nun Alman komutanı Hans-Lothar Domröse'nin, Rusya'nın Suriye'deki terörist hedeflere Hazar Denizi'nden Kalibr roketleri fırlatması karşısında, ''Bunu beklemiyorduk'' demesi de buna örnek gösterildi. Domröse, bu roketlerin Akdeniz'den fırlatılması durumunda Berlin için de tehdit oluşturacaklarını söylemişti.

NATO - Sputnik Türkiye
SAVUNMA
FT: NATO, Rusya yüzünden ‘güney stratejisini’ değiştiriyor
'HERKESİN TALEBİ FARKLI'

HP'ye göre NATO'nun, Rusya'nın gerisinde olmasının üçüncü nedeni de İttifak içindeki görüş ayrılıkları. Nitekim yazıda, 28 üyeli NATO'daki bazı ülkelerin terörden korunmak istediğini, kimilerinin de doğu sınırlarının güçlendirilmesini talep ettiği belirtildi.

'MÜTTEFİKLERİMİZE ERİŞİMİMİZİ ENGELLEYEBİLİR'

HP dördüncü gösterge olarak da, NATO'nun bir dizi bölgede Rusya'yla başa çıkabilecek güçte olmamasını gösterdi. Gazeteye göre Domröse de Rusya'nın, NATO'nun bazı bölgelerde müttefiklerine erişimini engelleyecek potansiyele sahip olduğunu söylemişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала