Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Soykırım yoktu' diyen Yunan bakan protesto edildi

© Fotoğraf : TwitterNikos Filis
Nikos Filis - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
"Türkler Pontuslu Rumlara soykırım değil, etnik temizlik yaptı" diyen Eğitim Bakanı Nikos Filis'e tepkiler sürüyor. Yunanistan Pontus Federasyonu, Filis'in istifasını talep etti.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Eğitim Bakanı Nikos Filis'in istifasının talep edildiği gösteri düzenlendi. Eylem sırasında birkaç küçük çaplı arbede yaşandı, aşırı sağcılar bir milletvekiline saldırdı ve biber gazı kullanıldı.

Ermenistan bayrağı - Sputnik Türkiye
Ermenistan, Pontus ve Süryani soykırımlarını resmen tanıdı
‘TÜRK PROPAGANDASI' SUÇLAMASI

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis birkaç gün önce Türklerin Pontuslu Rumlara soykırım değil, etnik temizlik yaptığını açıklamıştı. Bakan, tüm ülkede büyük tartışma yaratan bu sözler nedeniyle ihanet ve Türk propagandasına hizmet etmekle suçlandı. SYRIZA dışında neredeyse tüm partiler Filis'i istifaya davet etti.

Yunanistan Pontus Federasyonu, bugün bir gösteri düzenleyerek Eğitim Bakanı Filis'in istifasını talep etti. Göstericiler, hükümetin Pontuslu Rumlara yönelik duruşunu da protesto etti.

Yunanistan referandum - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
SYRIZA 'Pontus soykırımı'nı tanımıyor
‘KARADENİZ HELENİZMİ DERSLERDEN ÇIKARILDI'

Federasyon, Pontus Helenizm'in hükümet tarafından sürekli darbelere maruz kaldığını açıkladı. Açıklamada, "Yurtdışından Yunanistan'a taşınan ihtiyar Rumlara ödeneklerin kesilmesi, onların fakirleşmesine ve ölümüne yol açtı. Net bir şekilde soykırıma işaret eden Karadeniz Helinizmi bölümünün dersliklerden çıkarılması, geleceğin çarpıtılmasıdır. Eğitim Bakanı Nikos Filis'in Rum soykırımını inkâr etmesi doruk nokta oldu" ifadelerine yer verildi.

ALTIN ŞAFAK MİLLETVEKİLİNE SALDIRDI

Pontus Federasyonu, bakanı halkın tarih hafızasını yok etme çabasıyla suçladı. Atina'nın Sintagma Meydanı'nda düzenlenen gösteriye 5-6 bin kişinin katıldığını ifade edildi.

Pontus Rumlarının öfkesini, aşırı sağcı Altın Şafak partisi kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istedi. Protesto sırasında, bir grup siyah montlu dazlak genç, ‘Altın Şafak' sloganlarını atarak, gösteriye katılan Yeni Demokrasi partili milletvekili Yorgos Kumutsakos'a saldırdı.

Kafasına darbe alan ve ceketi yırtılan Kumutsakos, olay yerine gelen polisler tarafından kurtarıldı. Milletvekili, saldırıya rağmen meydanı terk etmedi.

Gösteride ayrıca biber gazı kullanıldı, ancak kimin kullandığı tespit edilemedi, çünkü polis biber gazı kullanmadığını, bunun bir provokasyon olduğunu açıkladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала