Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bayık: Biz olmasaydık HDP yüzde 5 bile alamazdı

© FotoğrafCemil Bayık
Cemil Bayık - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, HDP'yi kastederek "Kürt Özgürlük Hareketi'nin varlığı ve direnişi olmasaydı bu saldırılar ortamında yüzde 5 oranında bile oy alınamazdı" dedi.

Azadiya Welat ve Yeni Özgür Politika gazetesine makale yazan Bayık, 1 Kasım seçim sonuçlarının tartışılmalı olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

HDP miting - Sputnik Türkiye
HDP neden ve nerede oy kaybetti?
"AKP hükümeti ve Saray Gladyosu 1 Kasım'da arttırdığı söylenen oyların yarısını savaş ortamının etkisiyle alırken, diğer yarısını da kesinlikle hile ve oyunla almıştır. HDP'nin oylarının düşürülmesi için de her türlü hile ve oyun yapılmıştır. Tüm saldırılara rağmen yüzde 10 barajı aşılmıştır. Bunu başarısızlık olarak göstermek mümkün değildir."

HDP'nin oylarındaki düşüşün PKK'nın saldırılarından kaynaklandığı görüşünü reddeden ve mevcut oy oranının varlığını kendi oluşumlarına bağlayan Bayık şu ifadeleri kullandı:

'HDP'Yİ BAŞARISIZ GÖSTERMEK DOĞRU DEĞİL'

1 Kasım seçimi - Sputnik Türkiye
HDP: Yapıcı bir muhalefet sergileyeceğiz
"HDP çok büyük bir başarı elde etmemiştir. Zaten bu ağır saldırılar ve baskılar ortamında HDP'nin büyük bir başarı elde etmesi mümkün değildi. Ancak HDP'yi başarısız göstermek de doğru değildir. Seçim kampanyasında bazı eksiklikler ve yetmezlikleri olduğu ortaya konulabilir, ancak başarısız olduğu söylenemez. Tüm saldırılara rağmen yüzde 10 barajı aşılmıştır. Bunu başarısızlık olarak göstermek mümkün değildir.

Kürt Özgürlük Hareketi'nin suçlanması ise bir özel savaş yönlendirmesidir. Kürt Özgürlük Hareketi'nin varlığı ve direnişi olmasaydı bu saldırılar ortamında yüzde 5 oranında bile oy alınamazdı. Kürt Özgürlük Hareketi'nin etkili olduğu her yerde en az yüzde 60 ve daha üzeri oranda oy alındığı görülürse gerçekliğin ne olduğu anlaşılır."

'MESAFE SAFSATALARI BIRAKILMALI'

Cemil Bayık, HDP'nin PKK'ya tavır alması gerektiği görüşüne de şu sözlerle karşı çıktı:

PKK-Kandil - Sputnik Türkiye
KCK: HDP'li hükümet durumu değiştirmez
"Artık HDP, Kürt Özgürlük Hareketi'ne şöyle tavır almalı, arasına şöyle mesafe koymalı safsataları bırakılmalıdır. Bunun yerine Türkiye siyaseti neden demokratikleşmiyor, neden antidemokratik siyasette ısrar ediliyor, neden başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin sorunları çözülmüyor üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Seçimden bir gün sonra eylemsizlik ortamında onlarca uçakla hava saldırısı düzenleyen, HDP'nin en fazla oy aldığı yerlere saldırıp gençleri katleden politikalara karşı tutum alınmalıdır. Seçimden bir gün sonra Gever, Silvan, Nusaybin ve özyönetim alanlarına saldırılarak on civarında genç bilinçli bir biçimde katledilmiştir. Bu baskı ve katliam ortamında HDP ve PKK'yi hedef gösterip bu saldırı ve katliamları gözden kaçırmak ne anlama gelmektedir?''

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала