Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Hürriyet'ten AK Parti'ye çağrı: Verilen sözler tutulsun

© FotoğrafHürriyet gazetesi
Hürriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Hürriyet gazetesi, 1 Kasım seçimlerinin ardından tek başına iktidar olan AK Parti’ye başyazısıyla seslendi. Yapılan açıklamada "Ülkede giderek yaygınlık kazanan şiddet dilinin de bir an önce durdurulması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet gazetesi, 1 Kasım’da yapılan genel seçim sonuçlarına ilişkin bir başyazı yayımladı. Yazıda, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun balkon konuşmasındaki “Türkiye’yi her türlü kutuplaşmadan, her türlü çatışmadan, her türlü gerilimden çıkaracağız” sözleri hatırlatılarak, “İktidarın bu yönde toplumun bütün kesimlerini ikna edecek somut adımlar atmasını, ‘78 milyonu kucakladığı’ yolundaki sözlerini gerçekten hayata geçirmesini diliyoruz” dendi.

AK Parti'nin tek başına iktidar olmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun büyük payı olduğunun vurgulandığı yazıda,  “Hürriyet olarak devlet içindeki her türlü illegal yapılanmayla hukuk içinde mücadele etmenin yanında olacağız” ifadeleri kullanıldı.

'78 MİLYONUN KUCAKLANACAĞI SÖZÜ HAYATA GEÇSİN'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Hürriyet'ten mektup: Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz
Hürriyet'in  ‘1 Kasım'dan sonraya bakmak’ başlığıyla yayımladığı başyazı şöyle:

“1 Kasım’da sandıktan kimsenin öngöremediği bir sonuç çıkmıştır. Alınan sonuç, AK Parti açısından bir başarı tablosudur. Bu başarıda, bütün süreçte ağırlığını hissettiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, aktif bir seçim kampanyası yürüten Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ve ayrıca bütün AK Parti kademelerinin rolü bulunmaktadır.

Türkiye’nin önündeki olumsuz koşullar göz önüne alındığında, ülkenin bir an önce bir yumuşama dönemine girmesi elzemdir. Başbakan Davutoğlu’nun pazar akşamı yaptığı konuşmalarda ‘Türkiye’yi her türlü kutuplaşmadan, her türlü çatışmadan, her türlü gerilimden çıkaracağız’ şeklindeki sözleri, artık kendisinin de bu ihtiyacı hissettiğini gösteren önemli bir çıkıştır.

Sayın Davutoğlu’nun ‘Türkiye şu andan itibaren yapılan tartışmaları geriye bırakarak, gelecek hedeflerine odaklanmalıdır’, ‘Milletimiz istikrar istedi, güven istedi, meselelerine çözüm istedi’, ‘Demokrasiden, hukuktan, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir’, ‘Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak şekilde korunacaktır’, ‘Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, fikir ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altındadır’ sözleri iyimserlik yaratmıştır.

Bu alanda herkese, öncelikle de iktidara büyük sorumluluklar düştüğü tartışılamaz. İktidarın bu yönde toplumun bütün kesimlerini ikna edecek somut adımlar atmasını, ‘78 milyonu kucakladığı’ yolundaki sözlerini gerçekten hayata geçirmesini diliyoruz. Gerilimlerin aşılabilmesi, aynı zamanda muhtelif mecralardan verilen mesajlarda gösterilecek özene de bağlıdır. Keza, ülkede giderek yaygınlık kazanan şiddet dilinin de bir an önce durdurulması gerekiyor.

Hürriyet olarak, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirmek, hukukun üstünlüğünü hâkim kılmak, devlet içindeki her türlü illegal yapılanmayla hukuk içinde mücadele etmek, ülkemizin çoksesliliğini yaşatmak, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere tüm özgürlük alanlarını genişleterek demokrasiyi güçlendirmek, nefret ve ötekileştirme söylemlerine itibar etmeyerek birleştirici ve kaynaştırıcı bir rol oynamak ve terörü ortadan kaldırmak için atılacak her adımın yanında olacağımızı belirtmek isteriz.

Bu beklenti ve temennilerle 1 Kasım seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала