‘Yunan halkı ülkeyi dengede tutan Çipras’a onay verdi’

‘Yunan halkı ülkeyi dengede tutan Çipras’a onay verdi’
Abone olTelegram
Akademisyen Gözde Kılıç Yaşın, Yunanistan’ın seçim sonuçları için “SYRIZA’nın Avrupa Birliği ile zıtlaşan fakat ayrılma taraftarı da olmayan yaklaşımın halk tarafından onaylandığını görüyoruz” dedi.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Balkanlar ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Gözde Kılıç Yaşın, RS FM'de yayınlanan Dünya Panorama programına konuk olarak Yunanistan’ın seçim sonuçlarını, değerlendirdi.

‘YUNAN HALKI, AB KARŞITI EĞİLİMLERE ÇİZGİ ÇEKTİ’

SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın zafer konuşması yaptığı meydana ANEL lideri Kammenos da geldi. - Sputnik Türkiye
Yunanistan'da zafer SYRIZA'nın
Yaşın, Yeni Demokrasi ve PASOK'a karşı müthiş bir bıkkınlık duygusu oluştuğunun ve bu iki partinin ekonomik krizin sorumlusu olarak görüldüğünün altını çizdi.  Yaşın'a göre, Yeni Demokrasi'nin seçim öncesi yapılan anketlerde yükselişte görünmesi, halkın ‘SYRIZA, Yeni Demokrasi’den iyidir’ diyerek bu partiye yönelmesine sebep oldu.

'ÇİPRAS, REFERANDUMLA TEKRAR SEMPATİ KAZANDI'

SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın bir önceki dönemde vaatlerinin çoğunu yerine getiremediğini hatırlatan Yaşın, “Çipras, yeni kemer sıkma politikalarını halka götürerek, tekrar sempati kazandı” ifadelerini kullandı.

“Çipras, ülkeyi dengede tutan, Avrupa Birliği karşısında da ülkesini ezdirmemeye çalışıyor. Fakat AB'den ve Euro Bölgesi'nden ayrılma seçeneklerini de devre dışı bırakan bir yönetim sergiliyor” diyen Yaşın'a göre, seçim sonuçların Çipras'ın bu yaklaşımının halk tarafından onaylandığını gösteriyor.

‘YUNANİSTAN, GÖÇMEN KRİZİNİN GÖLGESİNDE KALACAK’

Yaşın, Avrupa Birliği’nin sığınmacı kriziyle karşı karşıya olduğunun altını çizerek, Yunanistan sorununun bu krizin gölgesinde kalacağını belirtti:

“Sığınmacı akını AB'nin ilerleyişini çok ciddi bir sekteye uğrattı. Almanya, Fransa gibi ülkeler artık bu sorunla uğraşmak zorunda. Yunanistan artık bu krizin yanında ufak bir ayrıntı olarak kalacak. Eskisi kadar ön planda olmayacak.”

'KREDİTÖRLER, YUNANİSTAN DEFTERİNİ KAPATAMAZ'

Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
Yunanistan seçimlerinin galibi: Kreditörler
Ülkenin kreditörlerle ilişkilerine de değinen Gözde Kılıç Yaşın, üç  kez iflasın eşiğine gelen Yunanistan’ın borçlarının silinmesine rağmen yeniden aynı borç yükü altında ezildiğine dikkat çekti:

“Böyle bir tabloda Yunanistan'da bir şeyin yanlış gittiğini anlıyoruz. Ekonomi yönetiminde ciddi bir problem olduğu açık. Sürekli küçülen bir ekonomi var. Dolayısıyla kreditörler Yunanistan defterini kapatıp başka sorunlarla uğraşmayı arzu ederlerse, Almanya ve Fransa vatandaşlarının sokaklara dökülür”

Çipras'ın ülke içerisinde elinin güçlendiğini kaydeden Yaşın, AB karşısındaki mevcut durumun değişeceğini düşünmüyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала