Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Fransız politikacı: Esad düşerse IŞİD, Avrupa'nın kabusu olur

© AP Photo / SANASuriye Devlet Başkanı Beşar Esad
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fransalı politikacı Nicolas Dupont-Aignan, Suriye'de Beşar Esad yönetiminin iktidarı kaybetmesi halinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün zapt edilemez bir konuma geleceğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Esad: Rusya, ABD gibi dostunu yarı yolda bırakmaz
Le Point gazetesine röportaj veren Nicolas Dupont-Aignan, Avrupa'nın bugün karşı karşıya olduğu göçmen felaketinin asıl sorumlusunun, Batı'nın Ortadoğu'da seküler devletleri devirmeye yönelik, ‘hatalı planlanmış neo-kolonyal politikası' olduğunu ifade etti.

‘PARİS, SURİYE STRATEJİSİNİ DEĞİŞTİRMELİ'

Fransız politikacı, Avrupa'da Suriyeli göçmen krizinin giderek ağırlaşması nedeniyle, Paris yönetiminin Suriye stratejisini değiştirerek, Beşar Esad'ın seküler Arap milliyetçiliğine dayanan yönetimini devirme politikasını terk etmesi gerektiğini vurguladı.

Patriot hava savunma sistemi - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Patriot kararına asker yorumu: Batı'nın Esad'ı tehdit olarak görmediğinin göstergesi
Dupont-Aignan, "İlk önce ABD'liler Saddam Hüseyin'ı devirdi, ardından Fransızlar Kaddafi'yi yıktı. Hatalı planlanmış neo-kolonyal politikaların ürünü bu eylemler, felaket derecesinde sonuçlara yol açtı. Ulus devletler yıkıma uğradı, Şeriat empoze edildi, Libya'dan göçmen akışı başladı, Ortadoğu'da IŞİD barbarlığı patlak verdi" diye konuştu.

‘AYNI HATA ÜÇÜNCÜ KEZ SURİYE'DE TEKRARLANMASIN'

Irak ve Libya'nın ardından aynı hatanın üçüncü kez Suriye'de işlenmemesi gerektiğini ifade eden Fransız politikacı, "Eğer Esad düşerse, Lübnan da çökecek, Ortadoğulu Hristiyanlar yok olacak. IŞİD de zapt edilemez bir güce kavuşacak. Bunun göçmen kaosuna yol açacağından bahsetmeye gerek bile yok" dedi.

Fransa'nın Suriyeli ‘ılımlı' muhalifleri destekleme politikasını da ‘naiflikle' eleştiren Nicolas Dupont-Aignan, bu politika çerçevesinde ılımlı muhaliflere gönderilen silahların IŞİD'in eline geçtiğine dikkat çekti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала