Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Her devrin modası: Rus bahriyeli kostümü 'telnyaşka'

Abone olTelegram
Rusya Deniz Kuvvetleri bahriyelileri, geleneksel olarak ‘telnyaşka’ isimli mavi-beyaz çizgili’ bluzları giyiyor.

Rusya Deniz Kuvvetleri bahriyelileri, geleneksel olarak ‘telnyaşka’ isimli mavi-beyaz çizgili’ bluzları giyiyor. Farklı renkleri de bulunan bu bluzları Rus Hava İndirme Kuvvetleri ve Deniz Piyade Birlikleri de kullanıyor. Geçmişi 19. yüzyıl Rusya İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri’ne dayanan bu çizgili bluzlar, o dönemden bu yana tarihteki serüvenine devam ediyor. Günümüzde kültürel bir sembol haline gelen telnyaşkalar, moda dünyasına da yansıyor.

© Fotoğraf : KINOPOISKÜnlü modacı Coco Chanel, Kuzeybatı Fransa'da bulunan bir yarımada olan Bretonya'da yaşayan denizciler ve balıkçıların çizgili bluzlarından ilham alarak, bir ‘denizcilik’ koleksiyonu yaratmıştı. Fotoğrafta 'Coco Chanel'den Önce' filminde rol alan Audrey Tautou, telnyaşka ile.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
1/10
Ünlü modacı Coco Chanel, Kuzeybatı Fransa'da bulunan bir yarımada olan Bretonya'da yaşayan denizciler ve balıkçıların çizgili bluzlarından ilham alarak, bir ‘denizcilik’ koleksiyonu yaratmıştı. Fotoğrafta 'Coco Chanel'den Önce' filminde rol alan Audrey Tautou, telnyaşka ile.
© Sputnik / VALERIY MELNIKOVRusya Hava İndirme Kuvvetleri’nin Moskova’daki Kızıl Meydan’da yapılan 84’üncü kuruluş yıldönümü kutlamalarındaki Rus paraşütçüler.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
2/10
Rusya Hava İndirme Kuvvetleri’nin Moskova’daki Kızıl Meydan’da yapılan 84’üncü kuruluş yıldönümü kutlamalarındaki Rus paraşütçüler.
© Sputnik / PETR MALINOVSKIYTelnyaşkaların çizgileri, giyildiği birime göre değişiyor ve bu yüzden yedi farklı renkte olabiliyor. Örneğin Rusya Piyade Birlikleri siyah çizgili telnyaşkalar, Rusya Hava İndirme Kuvvetleri paraşütçüleri ise mavi çizgili telnyaşkaları giyiyor.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
3/10
Telnyaşkaların çizgileri, giyildiği birime göre değişiyor ve bu yüzden yedi farklı renkte olabiliyor. Örneğin Rusya Piyade Birlikleri siyah çizgili telnyaşkalar, Rusya Hava İndirme Kuvvetleri paraşütçüleri ise mavi çizgili telnyaşkaları giyiyor.
© Sputnik / YURIY SOMOVRusya’ya ilk olarak 1874’te gelen telnyaşkalar yün ve yarı kağıdımsı bir maddeden yapılıyordu. Fotoğrafta güvertede sabah sporu yapan denizciler telnyaşkalarıyla görülüyor.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
4/10
Rusya’ya ilk olarak 1874’te gelen telnyaşkalar yün ve yarı kağıdımsı bir maddeden yapılıyordu. Fotoğrafta güvertede sabah sporu yapan denizciler telnyaşkalarıyla görülüyor.
© Sputnik / VITALIY ANKOVİlk telnyaşkalar Saint James isimli bir şirket tarafından 1850 yılında üretilmişti. Yün telnyaşkaların dokuma tekniği o dönemde bir sır gibi saklanıyordu.Fotoğrafta Rusya’nın Vladivostok limanındaki Rusya Deniz Kuvvetleri Günü kutlamaları görülüyor.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
5/10
İlk telnyaşkalar Saint James isimli bir şirket tarafından 1850 yılında üretilmişti. Yün telnyaşkaların dokuma tekniği o dönemde bir sır gibi saklanıyordu.Fotoğrafta Rusya’nın Vladivostok limanındaki Rusya Deniz Kuvvetleri Günü kutlamaları görülüyor.
© Sputnik / VITALIY ANKOVBretonyalı balıkçılar sıcak tuttuğu, rahat ve hafif olduğu için telnyaşka giyiyorlardı. Daha sonra Fransız denizciler de çizgili üniforma giymeye başlamışlardı. Vladivostok’taki Sportivnaya Limanı’ndaki Gençlik Günü’ndeki bir genç kız telnyaşka benzeri bir elbise giyiyor.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
6/10
Bretonyalı balıkçılar sıcak tuttuğu, rahat ve hafif olduğu için telnyaşka giyiyorlardı. Daha sonra Fransız denizciler de çizgili üniforma giymeye başlamışlardı. Vladivostok’taki Sportivnaya Limanı’ndaki Gençlik Günü’ndeki bir genç kız telnyaşka benzeri bir elbise giyiyor.
© Sputnik / DMITRY ASTAKHOVDenizcilerin çizgili üniformalar giymesinin nedeni ilk önceleri gemilerde kolaylıkla görünebilmelerini sağlamaktı. Bu, daha sonra bir gelenek haline geldi. Fotoğrafta Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev Admiral Kuznetsov isimli uçak gemisinde.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
7/10
Denizcilerin çizgili üniformalar giymesinin nedeni ilk önceleri gemilerde kolaylıkla görünebilmelerini sağlamaktı. Bu, daha sonra bir gelenek haline geldi. Fotoğrafta Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev Admiral Kuznetsov isimli uçak gemisinde.
Geçmişte denizciler vakit geçirmek için telnyaşkalarına işleme yaparlardı. Bir denizci, Yabloçka isimli Rus denizci dansını icra ediyor.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
8/10
Geçmişte denizciler vakit geçirmek için telnyaşkalarına işleme yaparlardı. Bir denizci, Yabloçka isimli Rus denizci dansını icra ediyor.
© AP Photo / FRANK FRANKLIN IIModel Naomi Campbell, Tommy Hilfiger’ın New York’taki 2005 bahar defilesinde telnyaşka benzeri bir elbise ile boy göstermişti.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
9/10
Model Naomi Campbell, Tommy Hilfiger’ın New York’taki 2005 bahar defilesinde telnyaşka benzeri bir elbise ile boy göstermişti.
© Sputnik / SERGEY ERMOKHINSt. Petersburg’da yapılan Hava İndirme Kuvvetleri kutlamalarından bir kare. Ayrıca Rusya Hava İndirme Kuvvetleri ilk kez 1968 yılında Çekoslavakya’nın işgali sırasında telnyaşka giydi. Telnyaşkalar 1969 yılında Rusya Hava İndirme Kuvvetleri’nin resmi üniforması statüsüne kavuştu.
Telnyaşka - Sputnik Türkiye
10/10
St. Petersburg’da yapılan Hava İndirme Kuvvetleri kutlamalarından bir kare. Ayrıca Rusya Hava İndirme Kuvvetleri ilk kez 1968 yılında Çekoslavakya’nın işgali sırasında telnyaşka giydi. Telnyaşkalar 1969 yılında Rusya Hava İndirme Kuvvetleri’nin resmi üniforması statüsüne kavuştu.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала