Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

Piyasalar 'Kara Pazartesi'nin etkisinden çıkamadı

© FlickrDolar-Euro
Dolar-Euro - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Çin borsası, küresel piyasaları peşinden sürükleyen 'Kara Pazartesi'nin ardından, yeni güne de büyük düşüşle başladı. İngiltere'de ise 'Kara Pazartesi'nin yeni bir krizi tetiklemesinden endişe ediliyor.

ABD eski Maliye Bakanı Lawrence H. Summers - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Summers: Kara Pazartesi sadece başlangıç
Çin hisse senedi piyasalarında gösterge sayılan Şanghay Bileşik Endeksi, dünkü büyük düşüşün ardından yeni güne yüzde 6.4 gibi yüksek bir düşüşle başladı.

Çin borsasında dün gün boyu yaşanan ardı arkası kesilmeyen satışların etkisiyle, Şanghay Bileşik Endeksi, Pazartesi günü yüzde 8.49 düşüşle 3,209.91 puandan kapandı ve tüm dünya borsalarında yüzde 5 ile yüzde 10 arasındaki düşüşleri tetikledi.

Öte yandan Avrupa'nın 300 büyük şirketini izleyen FTSEurofirst 300 Endeksi yüzde 5'in üzerinde geriledi. Endeks en son Mart 2009'da yüzde 5.2 gerileyerek bu derecede yüksek değer kaybetmişti. FTSEurofirst 300 Endeksi kapsamındaki 300 büyük şirketin kayıpları bir ara 500 milyar euro'yu aştı.

Piyasalarda 'Kara Pazartesi' - Sputnik Türkiye
Dünya piyasalarında 'Kara Pazartesi'
İNGİLİZ BASINI: MİLYARLAR ERİDİ, KRİZİN HABERCİSİ

Bu arada tüm Avrupa borsalarında olduğu gibi, İngiltere'deki FTSE 100 tüm hisse senetlerinde neredeyse son üç yıldır en düşük düzeyini gördü. İngiliz gazeteleri de 'Kara Pazartesi'ye geniş yer verdi.

Financial Times 'Çin'deki Kara Pazartesi'den sonra borsalar kaydı' başlığı atarken, Independant da bir günde yüz milyonların yok olduğunu yazdı.

Telegraph gazetesi ise değer kaybının piyasaları alt üst ettiğini ve bunun yeni bir krizin habercisi olduğunu belirtti.

Asya piyasalarındaki düşüşle başlayan ve kısa sürede bütün dünyayı borsalarını etkileyen bu düşüş, 28 yıl sonra yeniden bir 'Kara Pazartesi' yaşanmasına neden olmuştu. Dünya borsalarının art arda çöktüğü 19 Ekim 1987'de gününe de 'Kara Pazartesi' adı verilmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала