Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Baalşamin tapınağının yıkılmasına Ankara'dan tepki

© Fotoğraf : WikipediaPalmira
Palmira - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye, Suriye'nin antik kenti Palmira'da bulunan tarihi Baalşamin tapınağının terör örgütü IŞİD tarafından havaya uçurulmasını kınadı.

Antik kent Palmira, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde. - Sputnik Türkiye
IŞİD, Palmira'yı şeriat mahkemesine dönüştürdü
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD'in Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kayıtlı eserlere yönelik saldırıları kınanarak, "Saldırılar, DEAŞ'ın (IŞİD) insanlığa ve evrensel medeniyete karşı düşmanlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir'' denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı Palmira Antik Şehri'ndeki Baalşamin Tapınağı'nın DEAŞ tarafından havaya uçurulmasını, ayrıca, bölgenin tarihi ibadet yerlerinden Mar Elian Manastırı'nın tahrip edilmesini insanlığa karşı işlenmiş vahşice eylemler olarak görmekte ve bu vahşeti gerçekleştiren alçakları lanetlemektedir. İnsanlar, toplumlar, dinler ve inançların yok edilmesinden farklı görmediğimiz bu saldırılar, DEAŞ'ın insanlığa ve evrensel medeniyete karşı düşmanlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Diğer yandan, ömrünün elli yılını Palmyra'daki çalışmalara adamış 82 yaşındaki Suriyeli arkeolog Halit Esat'ın geçtiğimiz günlerde DEAŞ tarafından barbarca katledilmesini de şiddetle kınıyoruz. UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin Başkanlığını 8 Temmuz 2015'te devralmış olan Türkiye, tüm insanlığın ortak mirasını oluşturan kültürel varlıkların yok edilmesinden derin bir üzüntü duymakta; DEAŞ'ın ve yaymaya çalıştığı nefrete dayalı terör ve şiddet kültürünün ülkemizin de aktif biçimde katıldığı uluslararası çabalarla yenilgiye uğratılacağına inanmaktadır.''

Terör örgütü IŞİD, Suriye'nin antik kenti Palmira'da bulunan tarihi Baalşamin Tapınağı'nı yıktığını açıklamıştı. IŞİD, bir kaç gün önce de Mar Elian Manastırı'nı buldozerlerle yıkmış, 2 bin yıllık tarihi kentte araştırma yapan arkeologların başındaki Halid Esad’ı da vahşice infaz etmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала