Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

'Piyasalardaki endişeyi' yersiz bulan Zeybekci: Kriz yok, manipülasyon var

© AA / Binnur Ege GürünEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Koalisyon arayışlarından sonuç alınamaması üzerine yeniden seçimlere hazırlanan Türkiye'de ekonomiye yönelik endişeler de giderek artıyor. Ancak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci aynı görüşte değil. Zeybekci'ye göre, Türkiye ekonomisi için çizilmeye çalışılan karamsar tablo kasıtlı bir manipülasyon.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemde üç seçim birden yaşayan bir ülke olduğunu ve şimdi bir kez daha seçime gidildiğini hatırlatarak, buna rağmen ekonominin kesinlikle olumsuz etkilenmediğini savundu.  Yatırımcının seçim sonuçlarını bekleyeceği için bazı yatırımlarda erteleme söz konusu olabileceğini kaydeden Zeybekci, bunun da işin doğal bir sonucu olduğunu kaydetti. Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

'YÜZDE 3'ÜN ÜZERİNDE BÜYÜME'

Euro - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Euro, dolara karşı atağa geçti, altın tarih yazdı
"2015 yılında yüzde 3'ün üzerinde bir büyüme göreceğiz.  Bu yıl seçimlere rağmen yatırımlarda ve tüketimde büyümenin yaşandığı bir yıl. 2015 genelinde toplam yatırımlarda yüzde 2'nin üzerinde büyüme olmasını bekliyoruz. Tüketimde bundan daha da kuvvetli bir büyüme var. Ekonomimizin üzerindeki son zamanlarda yapay olarak yaratılmaya çalışılan ortam seçim kararıyla birlikte koalisyon formüllerinin de yarattığı belirsizlik ortadan kalkmış, 1 Kasım'da tekrar edilecek seçimlerde ortaya çıkacak iradeye odaklanılmıştır. Bu durum önümüzdeki günlerde göreceli bir şekilde rahatlama sağlayacaktır.

'PİYASALAR KENDİ DENGESİNİ BULACAK'

Kur ve faizde istemediğimiz ama beklediğimiz bir artış var. Kur ve faizdeki yükseliş hareketi Türkiye'nin ekonomik gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor. Ekonomimizin tüm aktörlerinin bilmesini isterim ki; ekonomiye ait verilerimizde bu yıl yaşanan dalgalanmanın çok büyük kısmı yurtdışı etkiler kaynaklı.  İşte bu nedenle göreve geldiğimizden beri ifade ettiğim gibi, piyasalar kendi dengesini bulacaktır."

'2015, 2014'TEN DAHA İYİ'

Nihat Zeybekci - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Zeybekci'den 'erken seçim risktir' uyarılarına yanıt: Sıkıntı yok
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, piyasada manipülasyondan kaçınan samimi yatırımcıların ve kamuoyunun ekonominin 015'te de 2014'ten daha iyi durumda olduğunu göz ardı etmemesini gerektiğini söyledi.

'TÜRKİYE'YE HAKSIZLIK'

Başta sanayi ve istihdam olmak üzere ekonomik verilere ilişkin bilgiler veren Bakan Zeybekci, "Tüm bunları görüp de ekonomi kötüye gidiyor demek mümkün mü?" diye sordu. Bu resmi alıp olumsuz beklentiler yaratmamın ve yaymanın Türkiye'ye haksızlık olduğunu söyleyen Zeybekci,  "Türkiye'ye haksızlıktır, Türkiye'ye kastı olanların işidir. Faiz ve kurdaki gelişmelerde de bu siyasi ve manipülatif aksiyonların sonucudur" dedi.

Nihat Zeybekci, ekonomide hiçbir yapısal soruna dayanmayan, küçük bir kısmı son günlerdeki yoğun siyasal ortam ve terör gelişmelerine, büyük kısmı ise küresel gelişmelerden kaynaklanan kur hareketliliğine "faiz artırımı" ile çare bulduğunu söyleyenlerin gerçek niyetlerinin belli olduğunu kaydetti. Zeybekci, "2002 yılında Türkiye'de toplanan verginin yüzde 86'sı faiz ödemelerine giderken, bugün bu oran yüzde 14'e indi. İşte asıl mesele bu. Biz buna izin vermemek için konuşmaya ve anlatmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'İKİ SAYFALIK YÜZEYSEL RAPORLAR'

"Türkiye'de işsizlik resmi rakamdan iki kat fazla"
Bunları  ifade ederken kesinlikle, "Türkiye'deki gelişmelerin kurda, faizde etkisi yok" iddiasında olmadıklarının bilinmesini isteyen Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Elbette var. Nihayetinde seçim sonrasında hükümet kurulamaması gibi olağan dışı bir durum ve artan terör olayları ile karşı karşıyayız. Ancak bazı çevrelerin, uluslararası mali kuruluşların iki sayfalık yüzeysel raporlarında yer alan iddialar ya da tahminler ile ateş olmayan yerden duman çıkarılmaya çalışılıyor. 'Kriz' kelimesini kullanmamız bile abartılı olur ama ülkemizdeki durumun bir krizle hiçbir ilgisi yok. Yaşanan gelişmeler tüm dünyada, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor.

Erdem Başçı - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Merkez Bankası 2015 yılı enflasyon tahminini yükseltti
Geçen hafta bazı medya organlarında yer alan haberi de bir kez daha hatırlatayım: Son 13 ayda gelişmekte olan 19 ülkeden 1 trilyon dolara yakın sermaye çıkışı oldu. Dolayısı ile herkes iyi de biz kötü değiliz. Tüm dünyada bir gerilim var, biz de bundan etkileniyoruz.  Peki bu dönemde bizdeki net sermaye çıkışı ne oldu? Merkez Bankası verilerine göre kur etkisinden arındırıldığında net sermeye çıkışı 3.5 milyar dolar."

'KÜRESEL DALGANMAYA HAZIRLIKLIYIZ'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, hükümetin uyguladığı ve uygulayacağı politikalarla, Merkez Bankası'nın kendi sorumluluk alanına giren konularda atacağı adımlarla bu süreci soğukkanlılıkla idare edeceğini kaydetti. Zeybekci, "Kaldı ki bir yıldan beri olmasını beklediğimiz bir küresel sürecin içindeyiz. Bunlar bir anda ortaya çıkmış, beklenmeyen gelişmeler değil. Beklediğimiz ve hazırlıklı olduğumuz bir küresel dalgalanma içindeyiz. Ekonomimiz sağlam. Üretim, ihracat ve istihdam artışı devam ediyor. Soğukkanlı ve basiretli olacağız; azimle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала