Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Almanya ve Fransa'dan 'Schengen tehdidi'

© Sputnik / Iliya PitalevSchengen vizesi
Schengen vizesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Avrupa'da yaşanan göçmen akını, Schengen uygulamasını ve serbest dolaşımı tehlikeye attı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yarın Berlin'de yapacağı zirvesinden önce iki ülkeden Schengen ve serbest dolaşım uyarısı geldi.

Balkanlar'ın büyüyen sorunu: Kaçak göçmenler - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Almanya sığınmacıları geri göndermeye hazırlanıyor
Merkel ve Hollande arasındaki buluşma öncesinde iki ülkenin içişleri bakanları ortak basın toplantısı düzenledi. Bakanlar, AB’nin göçmen sorununa karşı daha hızlı tepki vermesi gerektiğini vurguladı.

'SCHENGEN'İ SORGULAMIYORUZ'

Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Biz Schengen’i sorgulamıyoruz fakat Schengen’i tutabilmek için çalışıyoruz. Avrupa’da ön koşul olan bir çok şey değişmek zorundadır” dedi.

Siyasi ve ekonomik olarak güvenli görülen ülkelerden gelen sığınmacıları hızlı bir şekilde geri gönderebilmeleri için AB düzeyinde ‘güvenli ülkelerin’ tespit edilmesini isteyen Maiziere, bu ülkelere AB’ye aday ülkelerinin de dahil olduğunu ifade etti.

'GÖÇMENLER KAYIT ALTINA ALINMALI'

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise, “Bütün göçmenler geldiklerinde kayıt altına alınmalı, parmak izleri alınmalı ve Dublin prensiplerine uygun olarak prosedürleri takip etmeliler. Kurallar problem değil, problem bu kurallar uygulanmadığı zaman oluşuyor” diye konuştu.

Cazeneuve, AB ülkeleri arasında iltica kurallarını uyumlu hale getirmek istediklerini belirterek, insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için polis ve istihbarat çalışmalarını derinleştireceklerini kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала