Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'İnternet ve kültür arasında dengeye ihtiyaç var'

© Sputnik / Alexei Danichev / Fotoğraf bankasına girSt.Petersburg'daki Ermitaj Müzesi
St.Petersburg'daki Ermitaj Müzesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
RT'ye demeç veren Aleksandr Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi Başkanı İrina Antonova, Sovyet ve Rus müzeleri arasındaki temel farkı, internetin sanata etkisi ve savaşlarda tarihi anıtları koruma üzerine düşüncelerini paylaştı.

Fotoğraf sanatçısı Serkant Hekimci'nin eserleri - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Türk fotoğrafçı: Rusya’daki kültür mozaiği sanat için çok önemli
1961'den beri Aleksandr Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi'nin başında bulunan İrina Antonova, bu süre içinde müzedeki sergilerin ve resim sanatına yaklaşımın nasıl değiştiğini anlattı. Müze başkanı, çalışma açısından en ağır dönemin, birçok eserin sanatseverlerin beğenisine çıkarılmadığı sansür dönemi olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Perestroyka başlamadan önce birçok olgu kabul edilmiyordu. Günümüzde olmayan sansür vardı. Müzelerde, tiyatrolarda, kitap işinde sergiler özel komisyonlar tarafından denetleniyordu. Bazı sergiler onaydan geçse de ağır eleştirilere maruz kalıyordu. Umarım bu zor zamanlar sonsuza kadar geride kalmıştır. Belki günümüzde insanlar sanat cahili ama bu tiyatro ve müze çalışanlarının sorunu."

En zor dönemlerden birinin II. Dünya Savaşı sonrası olduğunu belirten Antonova, 1923 yılında Moskova'da açılan dünyanın ilk Yeni Batı Sanatı Müzesi'nin 1948'de Stalin'in emriyle kapatıldığını hatırlattı. Antonova, kapatılan müzenin dünyanın ilk modern sanatlar müzesi olduğunu belirtti. New York'taki Museum of Modern Art, 5 yıl sonra 1928'de açılmıştı.

St. Petersburg'taki Mariinski Tiyatrosu - Sputnik Türkiye
2014, Rusya’da kültür-sanat rüzgarına sahne oldu
Antonova'nın girişimi üzerine, 1960'larda Aleksandr Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi'nde yeniden yapılanmaya gidildi. Müze, yurtdışında sergiler düzenliyor, Rus ve Batı sanatçılarının koleksiyonlarını birleştiriyordu. Başkan bu gelişmeleri, "Sıra dışıydı. Bizim ressamlar için Vrubel ve Zorn'un, Serov ve Renoir'ın, 18. yüzyıl İngiliz ve Rus portresinin yan yana durması harikulade bir şeydi" sözleriyle değerlendiriyor.

Günümüzde durumun tamamen farklı olduğundan emin olan İrina Antonova, insanların dünyayı gezdiğini, sayısız müze ziyaret ettiğini, bilgiyi kitap ve internetten edindiğini belirterek, "Rus koleksiyonlarda, daha önce gösterimi yasak olan ve depolarda saklanan tablolar yer almaya başladı" dedi.

'İNTERNET, SANATIN YERİNİ ALAMAZ'

İnternetin, sanatı öğrenmede yardımcı olsa da, resim sanatının yerini alamayacağı görüşünü dile getiren Antonova, "İnternet bize bilgi veriyor ancak daha fazlası değil. Bir sanat eseri için her şey öneme sahip. İnternet ise kısıtlı boyutlara sahip" yorumunda bulundu.

İnternetin gelişiminin, modern toplumun kültürel gelişimi önünde en büyük engellerden biri olduğunu ifade eden Antonova, yeni teknolojilere karşı olmadığını ancak onlarla mevcut şeyler arasında dengenin aranması gerektiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu:

"Neden müzeye gidelim, diye düşünen gençler var. Mona Lisa'nın nasıl bir şey olduğunu biliyorlarmış zaten. Bu yüzden şimdi gerçek sanat yok, çünkü dejavu hissi var: bunu daha önce gördük, diyorlar. Öncelikle kitaplardaki reprodüksiyonlarda görüyorlar. Aslında reprodüksiyonlar çağında yaşıyoruz. Gerçek şeyler duyumunu yavaş yavaş kaybediyoruz. Yeni teknolojilere karşı mücadele etmek komik, ancak yine de bir anlayışlar dengesine ihtiyaç var."

Rusya-Batı ilişkilerindeki krizin, okyanusun farklı yakalarındaki müzeler arasındaki işbirliğini etkilemediğini kaydeden Antonova, "Çok iyi ilişkilere sahibiz. Sanat eserleri değişimini, eskiden olduğu kadar geniş şekilde yapamadığımız için hepimiz çok üzülüyoruz. Kültür, ülkeler arasında çok önemli bir iletişim. Onu parçalamak ve kapatmak yanlış" dedi.

Açıklamalarında, günümüzün bir diğer güncel sorunu, çatışma bölgelerinde tarihi eserlerin yok edilmesi konusuna da değinen Puşkin Müzesi Başkanı, "Belki de cezalandırma, tahrip edilen değerleri tazmin etme uygulaması vandalizmi durdurur" yorumunda bulundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала