Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Hamas: İsrail'e ait ‘casus yunus' yakaladık

© Fotoğraf : WikipediaCasus yunus
Casus yunus - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Hamas Ordu Radyosu, geçen hafta Gazze Şeridi açıklarında İsrail adına casusluk yaptığı iddia edilen bir yunus yakaladıklarını bildirdi.

İsrail'e ait olduğu belirtilen ‘casus yunusun' üzerinde, kamera gibi izleme cihazları bulunduğu belirtiliyor. Yunusun Hamas'ın donanma birimine bağlı balık adamlar tarafından yakalandığı kaydedildi. İsrail yönetiminden iddiaya ilişkin resmi açıklama gelmedi.

MISIR'DA ÖRDEK, TÜRKİYE'DE KUŞ, 'İSRAİL CASUSU' SANILMIŞTI

İsrail, daha önce de komşuları tarafından casusluk iddiaları ile suçlandı. 2013 yılında Mısır polisi, İsrail için casusluk yapan bir ördeği kısa süreli göz altına almıştı. Mısırlı bir balıkçı, ördekte üzerinde İbranice el yazısı bulunan bir cihaz gördüğünü belirterek, hayvanın istihbarat toplamak için kullanılıyor olabileceğini inandığını söylemişti.

2012 yılında ise Gaziantep'te üzerinde ‘İsrael Tel Aviv' yazan ölü bir kuş bulununca, kuşun İsrail istihbarat örgütü Mossad tarafından kullanıldığı öne sürülmüştü. İddiayı yalanlayan İsrail'deki Doğa'yı Koruma Derneği ise, söz konusu kuşa ‘İsrail' yazılı halkanın olaydan dört yıl önce takıldığını belirterek "Türk makamları rahat olsun, kuş casus değil" demişti.

ABD VE RUSYA DA CASUS YUNUSLARA SAHİP

Dünyanın en zeki su canlıları olan yunuslar, ABD tarafından casusluk faaliyetleri için eğitiliyor. ABD Donanması'nın Deniz Memelileri Programı kapsamında 85 yunus ve 50 deniz aslanının mayın temizleme ve ekipman tamiratı gibi görevler için eğitildiği biliniyor.

Sovyetler Birliği de Kırım'da benzer bir ‘casus yunus' yetiştirme programı uygulamıştı. Kırım yarımadasının Mart 2014'te Rusya'ya bağlanmasıyla, Ukrayna'nın ‘casus yunusları' da Rusya'ya geçmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала