Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yunanistan'da sermaye kontrolü azalıyor

Abone olTelegram
Yunanistan Maliye Bakanlığı yaklaşık 40 gündür bankalara uygulanan sermaye kontrolünün yumuşatılmasını kararlaştırdı.

Fraport - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Almanya Yunanistan'daki 14 havalimanını işletecek
Maliye Bakanı Euclid Çakalotos tarafından imzalanan kanun hükmündeki kararname kapsamındaki yeni uygulamaya göre, daha önce ülke dışında eğitim gören öğrencilere 3 ayda bir gönderilmesine izin verilen 5 bin euro'luk limit 8 bin euro'ya çıkarılırken, vatandaşlar ülke dışına Yunan bankaları aracılığıyla ayda 500 euro gönderebilecek.

Dış ülkelerden ülkeye getirilecek nakit para, ya da banka havalesiyle vergi ve kredi borçları ödenebilecek.

Yeni uygulamaya göre ayrıca, daha önce bankalarda yeni hesap açmaları yasaklanan vatandaşlar bankalara ve devlete olan borçlarını ödeyebilmek için yeni hesap açabilecek. Sadece borç ödemek için kullanılacak bu hesaplardan para çekilemeyecek.

Finans kurumları arasındaki nakit aktarımına uygulanan kısıtlamalar gevşetilecek, tahvil ve hisse senedi alım satımları kolaylaştırılacak.

Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos- Başbakan Aleksis Çipras - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Yunanistan'a 3. yardım paketine onay çıktı
PARA ÇEKME SINIRI DEVAM EDİYOR

Yunanistan’da, hükümetin referandum kararının ardından 29 Haziran’da bankaların kapatılmasıyla başlatılan sermaye kontrolü kapsamında, ATM’lerden ve banka gişelerinden çekilen paralarda günlük 60 euro'luk limit  devam ediyor. Vatandaşlar günlük para çekme haklarını haftalık toplam 420 euro olarak kullanabiliyor. Var olan mevduat hesapları ikinci bir kişiyle paylaşılamıyor ve başkasının üzerine geçirilemiyor.

Yabancı turistler ise ATM’lerden ülke dışından aldıkları kartlarla sınırlama olmaksızın nakit çekebiliyor.

Yunanistan'ın borç krizi - Sputnik Türkiye
Bankaları açan Yunanistan haftaya zamla başlıyor
20 BİN EURO ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNİYOR

Diğer taraftan parlamentoda kabul edilen yeni yasa uyarınca, düşük gelirli vatandaşların bankalara ve maliyeye 20 bin avroya kadar olan borçlarının silinmesi kararlaştırıldı. Söz konusu kişilerin, mahkemeye yapacakları başvuruların uygulamaya alınması için, ilgili kişinin kararın onaylanmasından bir yıl öncesine kadar hiçbir gelirinin olmaması, üzerinde kayıtlı gayrimenkul bulunmaması ve banka hesaplarındaki para miktarının bin euro'yu geçmemesi gerekiyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала