Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

PKK, yerini IŞİD'e bırakıyor

© AFP 2022IŞİD militanları
IŞİD militanları - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Metropoll Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin son araştırmasına göre, Türkiye halkının yüzde 90'ı IŞİD'i tehlikeli bir terör örgütü olarak görüyor. Merkezin başkanı Özer Sancar, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde IŞİD sempatizanlarının oranıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Türkiye kamuoyunda IŞİD terör örgütüyle ilgili endişeler artıyor. Ankara Merkezli Metropoll Stratejik Araştrımalar Merkezi, kamuoyundaki hassasiyetleri ölçmek amacıyla Eylül 2014 ile Ağustos 2015 tarihleri arasında bir araştırma yaptı. Merkezin Başkanı Özer Sancar, araştırmanın sonuçlarını Sputnik'e değerlendirdi. Söz konusu araştırmalar kapsamında Türkiye genelinde IŞİD sempatizanlarının oranı da araştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlar çarpıcı.

TÜRKİYE'DE 2 MİLYON IŞİD SEMPATİZANI VAR

Toplumumuzun yüzde 90'ı IŞİD'i tehlikeli bir terör örgütü olarak görüyor ‘fakat' diyen Sancar, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Çevrenizde IŞİD saflarında savaşmak için giden tanıdıklarınız var mı diye sorduğumuzda yüzde 2 katılım olduğunu söylüyor, yüzde 4 oranında örgüte karşı bir sempati var. Yüzde 4'ün rakamsal karşılığı 2 milyon kişi eder. Toplumda bu kadar kişi sempatisini açıkça dile getiriyor. IŞİD'in eylemlerini onaylayanların sayısıysa yüzde 7 olarak karşımıza çıkıyor yani ortalama 3.5 milyon kişiden bahsediyoruz. IŞİD'in Türkiye'de örgütlendiğini düşünüyor musunuz diye sorduğumuzda evet diyenlerin oranı yüzde 53 iken hayır diyenlerin oranı yüzde 33. Bu oranlar ortaya döküldüğünde karşımıza çarpıcı bir tablo çıkıyor."

Suriye'deki Türkmen savaşçılar - Sputnik Türkiye
IŞİD, Türkmenlere saldırdı: Ölü ve yaralılar var
Sancar'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye kamuoyunun yüzde 76'sı IŞİD'in faaliyetlerinin engellenmesi gerektiği görüşünde, yüzde 10'uysa buna karşı çıkıyor.

PKK'DAN DAHA TEHLİKELİ…

Türkiye kamuoyunda doksanlı yıllardan bugüne değin en tehlikeli terör örgütü olarak PKK gösteriliyordu. Sancar, araştırmalara dayanarak bu algının artık değişmekte olduğunu söyledi ve ekledi:

"Haziran ayında bir araştırma yaptık. Suriye'nin kuzeyini PYD mi yoksa IŞİD mi kontrol etmeli diye sorduk. Yine Türkiye genelinde yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki halkımızın yüzde 42'si IŞİD yerine PYD'nin kontrol etmesi taraftarı. Halkın yüzde 50'si sınırdaki asıl büyük tehlikenin IŞİD olduğu görüşünde. Dahası doksanlı yıllarda en büyük tehdit olarak görülen PKK yerini IŞİD'e bıraktı."

VİDEODAKİ TEHDİT

IŞİD'e yakın sosyal medya hesaplarında bugün bir video paylaşıldı. Söz konusu videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'yle işbirliği yapmakla suçlanıyordu. Ayrıca kayıtta ‘İstanbul'u fethedelim' ifadeleri yer alıyordu. Bu ifadeleri değerlendiren Sancar, açıklamaları ‘çapsız ve küstahça' sözleriyle değerlendirirken, videodaki açıklamaları şöyle değerlendirdi:

"İstanbul'u alacağız diyorlar, aslında asıl söylemeye ve dikkat çekmeye çalıştıkları İstanbul'daki örgütleri. Operasyonlar yapıp hayatı zindana çevirmekle tehdit ediyorlar. Bu açıklamalar boş değil, bunu yapacak imkanları da var fakat, Türkiye'yle ilişkilerini de riske atmazlar. Dahası burası Sünni bir ülke. Tehdit etmek ayrı bir şey hayata geçirmek ayrı bir şey."

IŞİD, TÜRKİYE'YE SALDIRABİLİR Mİ?

Sancar, yine de dikkatli olunması gerektiğini belirterek, olası bir suikast konusunda uyarıda bulundu ve ekledi:

"Canlı bombalar patlatılabilir, halihazırda Suriye ve Irak'ta yapılan vahşet ortada."

Türkiye'deki IŞİD sempatizanlarını araştırmalar ışığında sosyolojik açıdan değerlendiren Sancar şunları söyledi:

"IŞİD'e katılanlar genellikle işsiz, eğitim seviyesi düşük ve İslami Kültürü olmayan kişiler. Dolayısıyla bu insanlara eylem yaptırmak çok kolay."

‘TÜRKİYE İÇİN BİREBİR TEHDİT DEĞİL'

Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar ise Sancar'ın aksine IŞİD'in Türkiye'ye karşı birebir tehdit oluşturmadığını, söz konusu tehdidin bütün dünya ülkeleri için geçerli olduğunu söyledi ve ekledi:

"IŞİD asıl gücünü Irak ve Suriye'de buluyor. Türkiye sadece bu ülkelere coğrafi yakınlığı dolayısıyla problemler yaşıyor. Türkiye için tehdit neyse dünya için de o Suruç'ta bir terörist eylem yaptı, Fransa'da Charlie Hebdo baskınında iki kişi ortaya çıkan sonuç aynı."

Yarar, yakın gelecekte mezhepsel ve etnik savaşın Ortadoğu'da gittikçe kuvvetleneceği görüşünde.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала