Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Hollande'ın hataları Fransa'ya 54 milyar euro kaybettirdi'

© REUTERS / Philippe WojazerZirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 'Şu an tartıştığımız olay Yunanistan'ın Euro Bölgesi ve AB'deki yeri' diyerek, ilk kez Yunanistan'ın AB'deki geleceğinin de sorgulandığına net şekilde işaret etti. Öte yandan Hollande hâlâ anlaşma ihtimali olduğunu, ama zaman kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.
Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 'Şu an tartıştığımız olay Yunanistan'ın Euro Bölgesi ve AB'deki yeri' diyerek, ilk kez Yunanistan'ın AB'deki geleceğinin de sorgulandığına net şekilde işaret etti. Öte yandan Hollande hâlâ anlaşma ihtimali olduğunu, ama zaman kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Boulevard Voltaire gazetesi, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, yerine getirilmeyen askeri anlaşmalar nedeniyle Fransa'ya 54 milyar euro kaybettirdiğini yazdı.

Mistral tipi gemi - Sputnik Türkiye
SAVUNMA
Fransa: Rusya'ya Mistral ödememiz 1 milyar euro'yu bulmadı
Boulevard Voltaire'de yayımlanan Emmamuel Roussel imzalı makalede, Rusya için üretildiği hâlde teslimatı gerçekleştirilmeyen Mistral gemileri, 'Fransa'ya, yerine getirilmemiş anlaşmalar yüzünden üç ay içinde 54 miyar euro kaybettiren Hollande'ın finansal başarısızlıklarından önemsiz olanı' olarak tanımlandı. Zira Roussel'e göre Paris'in, Hindistan ve Mısır'la imzalanan Rafael jeti anlaşmalarından doğan kaybı çok daha büyük.

''Mısır'la anlaşılan finansal planın yapısını anlamak güç'' diyen Roussel, bunun nedenini şöyle açıkladı:

''Zira 5 milyar 200 milyon euro’dan bahsedilmesine rağmen bunun yarısı Mısır'ın Fransız bankalarından alacağı borçtan oluşuyor. Depozito olarak da sadece 500 milyon euro ödenmiş. Mısır'ın aldığı kredi Yunanistan'ınkine benzemese de mükemmel olduğu da söylenemez. Tüm bunlara rağmen her şeyin saat gibi işlediğine inanmamız isteniyor.''

Mistral tipi gemi - Sputnik Türkiye
Mistral kararı, Fransa sağını kızdırdı
'HİNDİSTAN RUS JETLERİNİ TERCİH ETTİ'

Yeni Delhi yönetiminin de Paris’ten sipariş ettiği Rafale jetlerinin sayısını düşürdüğünü de hatırlatan Roussel, ''Hindistan anlaşmasının büyük bölümü sonsuza dek kaybedildi. Çünkü Hindistan 126 jet istemiyor. Rus uçaklarını tercih ediyorlar. Bu da Fransa'ya 48 milyar dolar daha kaybettirdi'' diye yazdı.

'BEN DE HEM BMW HEM MERCEDES ALMAK İSTİYORUM'

Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrika mayıs ayında yaptığı açıklamada, Rafale jetlerinin 'gereğinden pahalı' olduğunu belirtip, ilk siparişlerinin 126 uçak olmasına rağmen 36 uçaktan fazlasını alamayacaklarını söylemişti.

Rafale siparişlerini daraltmalarının nedenini bir metaforla açıklayan Parrika, ''Canım bir BMW ve bir Mercedes de almak istiyor. Ancak birincisi buna param yetmez, ikincisi de bunlara zaten ihtiyacım yok'' demişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала