Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İbadi bakanlıkları 'düşürdü'

© REUTERS / Ahmed SaadIrak Başbakanı Haydar El İbadi
Irak Başbakanı Haydar El İbadi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Reform adımlarına devam eden Irak Başbakanı İbadi, 33 olan bakanlık sayısını 22'ye indirdi.

Haydar El İbadi - Sputnik Türkiye
İbadi'den yeni reform adımı
Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Haydar el İbadi anayasanın 78. maddesi ve parlamentodan aldığı yetkiyle Bakanlar Kurulu üyesi sayısını 22'ye indirdi.

İbadi'nin reform paketi çerçevesinde aldığı karara göre, üç başbakan yardımcılığı görevi, İnsan Hakları Bakanlığı, Kadın İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Vilayet ile Parlamento İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı lağvedildi. 

İbadi'nin söz konusu karar uyarınca, Bilim ve Teknoloji ile Yüksek Öğretim Bakanlığı, Çevre ile Sağlık Bakanlığı, Belediyeler ile İmar ve İskan Bakanlığı ve Turizm ile Kültür Bakanlığı'nı tek çatı altında birleştirdiği kaydedildi. 

İbadi, geçen hafta açıkladığı ve parlamento tarafından onaylanan reform paketleri çerçevesinde cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması kararı almıştı. İbadi, ayrıca Irak'ta geçmiş ve halihazırdaki yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatı vererek, bu dosyaların incelenmesi için de uzman yargıçlardan oluşan bir komite oluşturulmasını istemişti. İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar vermişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала