Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İran ilk nükleer raporunu teslim etti

Abone olTelegram
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), İran'ın yapılan anlaşmalar kapsamında nükleer faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama ve dokümanları kendilerine sunduğunu duyurdu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (IAEA) yapılan açıklamada, İran'ın nükleer faaliyetlerinin açıklığa kavuşturulması amacıyla, 14 Temmuz'da yapılan 'Yol Haritası Mutabakatı' kapsamında, taahhüt ettiği yazılı bilgi ve belgeleri ajansa sunduğu belirtildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile IAEA Başkanı Yukiya Amano arasında nükleer anlaşmanın tamamlandığı 14 Temmuz 2015 tarihinde, İran'ın nükleer programına ilişkin bugün ve geçmişteki sorunların açıklığa kavuşturulmasını öngören bir yol haritası imzalanmıştı. Yol haritasına göre, İran'ın 15 Ağustos'a kadar nükleer faaliyetleriyle ilgili IAEA'ya yazılı açıklamada bulunması ve istenen dokümanları göndermesi öngörülüyordu.

IAEA'nın söz konusu açıklama ve dokümanları inceledikten sonra İran'ın nükleer faaliyetlerinin muhtemel askeri boyutuyla ilgili Aralık 2015'e kadar bir rapor hazırlaması bekleniyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала