BM Güvenlik Konseyi (BMGK) - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Türkiye ve dünya politikasından en güncel haberler, açıklamalar

Davutoğlu: CHP ile tekrar görüşmenin gereği yok

© AA / Mustafa AktaşBaşbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bundan sonra CHP ile temaslarının şimdiye kadar olduğundan daha sıhhatli bir zeminde yürüyeceğinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini belirterek, "CHP'yle tekrar görüşmenin gereği yok" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. CHP ile yapılan görüşmeleri değerlendiren Davutoğlu, "Derin görüş ayrılıkları vardı. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilk görüşmemizde yöntem konusunda mutabık kaldık. Çok anlaştığımız hususlar da var" dedi.

Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Davutoğlu: Seçim zehir değil, devadır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "AKP ile CHP tekrar görüşsün" sözlerini değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CHP ile bir koalisyon görüşmesi yönünde tekrar bir görüşme yapmanın şu anda bir gerekliliği yoktur. CHP ile AK Parti hükümet kursun diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim" diye konuştu.

Sorunun "AKP karşıtılığından" kaynaklandığını iddia eden Davutoğlu, "Koalisyon görüşmelerinde niyetimiz samimiydi, hâlâ da samimi. Diğer 3 parti bütün seçim kampanyalarını AK Parti karşıtlığı üzerine kurmuştu. Dolayısıyla o psikolojiden çıkmaları kolay olmadı. Cumhurbaşkanı görev verdi. O güne kadar çok ağır ifadeler kullanılmasına rağmen ben hepsiyle aynı samimiyetle görüştüm. Hiçbir partiye karşı önyargımız olmadı. Biz bütün ihtimalleri tüketmeden erken seçimden bahsetmedik" ifadelerini kullandı.

'CUMHURBAŞKANIYLA DÜZENLİ İSTİŞARE ETTİK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Erdoğan: Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir
Davutoğlu koalisyon görüşmeleri sürerken yapılan "parti içi" istişareleri de anlattı:

"Biz parti içinde sürekli istişare ettik. Cumhurbaşkanımızla her aşamada istişare ettik. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın en ufak bir telkini olmamıştır. Bunlar küçük ayak oyunları. Ben daha yola çıkarken AK Parti'nin kırmızı çizgileri diyen de yanlış yapmıştır, görüş ayrılığı var diyen de yanlış yapmıştır."

'CHP'YLE GÖRÜŞMENİN GEREĞİ YOK'

Davutoğlu, CHP'yle tekrar görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin şunları söyledi:

MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Bahçeli: AKP ve CHP bir kez daha masaya oturmalı
"CHP ile bir koalisyon görüşmesi yönünde tekrar bir görüşme yapmanın şu anda bir gerekliliği yoktur. CHP ile AK Parti hükümet kursun diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim. Bugüne kadar bir cevap vermedim, sürecin ruhuna aykırı olduğu için. Ama özellikle Sayın Bahçeli'nin yazılı açıklamalarında, üslup konusunda bir talihsizlik görüyorum. Nasıl Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'Beraber hükümet kuralım, Başbakanlığı da verelim' sözleri, Bahçeli'de rahatsızlık yarattıysa, onun sözleri de bizde rahatsızlık yarattı. Sayın Bahçeli'yi aradım ve randevu talep ettim. Benim deva gibi dediğim seçim için zehir gibi dedi. 20 Haziran'da erken seçim diyen Bahçeli'ydi. Bana koalisyon için hiçbir şey söylemedi. AK Parti ile CHP koalisyon kursun dedi. Bize koalisyon ışığı, sinyali vermedi. CHP ile olmayacağı ortaya çıkınca, 'Gelin birlikte yapabiliriz' sinyali de vermedi. O zaman söyleseydi, biz de CHP ile görüşmeleri hızlandırırdık. Biz tiyatro oynamadık. Bu kadar görüşmeyi boşuna yapmadık."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала