Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çipras: Kreditörlerle anlaştığım için pişman değilim

Abone olTelegram
Uluslararası kreditörlerle 86 milyar euro’luk üçüncü kurtarma paketine ilişkin vardığı anlaşmayı dün Parlamento'ya sunan Yunanistan Başbakanı Çipras, oylamadan önce vekilleri ikna için konuştu.

Yunanistan protesto - Sputnik Türkiye
Yunanistan'da 3. kurtarma paketi protesto edildi
Kurtarma paketinin Yunanistan için gerekli olduğunun altını çizen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerle anlaştığı için pişman olmadığını, zira köprü kredisinin ‘sonu olmayan bir krize dönüş’ anlamına geleceğini savundu.

Aynı oturumda söz alan eski Maliye Bakanı Yannis Varufakis ise, üçüncü kurtarma paketi için 'Hayır' oyu vereceğini açıkladı. Hükümeti ve Başbakan Çipras'ı destekleyeceğini söyleyen Varufakis, kurtarma paketine ise destek vermeyeceğini söyledi.

Varufakis, Çipras'ın istemesi halinde milletvekilliğinden istifa edebileceğini de açıkladı.

Bu arada Euro Bölgesi maliye bakanları, 3 yıl sürecek paketi görüşmek için bugün tekrar bir araya geliyor. Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos da oylamanın sonucunu beklemeden bu sabah Brüksel'e uçtu.

Öte yandan Alman gazetesi Bild, Avrupa Komisyonu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bakanların paketi kabul etmemeleri halinde Yunanistan’ın 6.04 milyar euro’luk köprü kredisi alacağını yazdı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала