Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Davutoğlu: Irak'taki operasyonların hedefi Kürtler değil, PKK

© AA / Dilek Mermer Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden gelen gazeteci heyetini kabul etti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden gelen gazeteci heyetini kabul etti. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) gelen gazetecilere PKK'ya yönelik operasyonların Kürtlere değil PKK'ya karşı olduğunu anlattı.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde IKBY'den gelen gazeteci heyetini kabul etti.

Suruç'ta patlama - Sputnik Türkiye
Suruç’ta ölü sayısı 32’ye yükseldi: 'Saldırıyı canlı bomba gerçekleştirdi'
Sabırla Çözüm Süreci'nin işlemesini beklediklerini dile getiren Davutoğlu, Suruç'taki saldırının ardından yaşanan terör saldırılarını hatırlattı. Uyuyan polislerin şehit edilmesinin ardından kesin tavır alma zaruretinin ortaya çıktığını anlatan Davutoğlu, önce IŞİD, ardından da PKK mevzilerinin vurulduğunu kaydetti.

Davutoğlu, PKK'ya yönelik operasyonlar nedeniyle çıkan bazı haberlerden rahatsız olduklarını belirterek, "Bu harekat, teröre karşı bir harekattır. Nasıl Suriye'de IŞİD'i vururken, Araplara karşı operasyon yapmamışsak, IŞİD'e yönelttiğimiz operasyon Araplara karşı değilse Irak'ta PKK'ya karşı yaptığımız operasyon da Kürtlere karşı değildir ve Kürtleri hedef almamaktadır. Tek bir Kürt kardeşimizin sınır ötesinde burnu kanasa emin olunuz onu silecek olan biziz" dedi.

'BU DEVLETİ BİRLİKTE KURDUK'

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Kürtlerin de devleti olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Çünkü biz birlikte omuz omuza bu mücadeleyi yürüttük, bu devleti kurduk" diyerek şöyle devam etti:

Haydar El İbadi - Sputnik Türkiye
İbadi: Türkiye PKK'yı neden kendi topraklarında değil Irak'ta vuruyor?
"Sınır ötesindeki Kürt kardeşlerimiz, sınır ötesindeki Türkmen kardeşlerimiz gibi bizim için azizdir, tarihin emanetidir. Bayırbucak Türkmeni ile Haseke Kürdü arasında ya da Kerkük Türkmeni ile Süleymaniye, Erbil Kürdü arasında, Telafer Türkmeni ile Erbil Kürdü arasında bir fark gözetmeyiz. Çünkü tarih bizi kardeş kılmış, çünkü bizim vatandaşlarımız arasında Kürt vatandaşlarımız da var. Türk vatandaşlarımız da var. Zaza vatandaşlarımız da var. Onların akrabaları bizim akrabalarımızdır, kardeşleri bizim kardeşlerimizdir. Kim ki 'Türkiye Kürtlerle savaşıyor' derse en ağır bir iftirada, en iğrenç bir yalanda bulunuyor. Sınır ötesindeki bütün kardeşlerimize bağrımız, kucağımız açıktır."

'15 YIL ÖNCE YASAKTI'

Türkiye'de 15 yıl önce Kürtçe şarkının, kitapların yasak olduğunu, olağanüstü hal uygulandığını, hapishanede annelerin çocuklarıyla Kürtçe konuşamadığını anlatan Davutoğlu, bütün yasakları, olağanüstü hali kaldırdıklarını, herkesin kendi dilinde özgürce yayın yapmasının önünü açtıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Operasyonlar geçici değil
Davutoğlu, "Türkiye'de kimse artık 12 Eylül döneminden kalan yasaklarla Kürtlerin baskı altına alındığını, asimile ve ret politikalarının sürdürüldüğünü iddia edemez. Sizler de buna şahitsiniz" dedi.

Türkiye'de Kürtlerin her türlü temsil hakkını en iyi şekilde kullanma imkanına sahip olduğunu aktaran Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra "Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia eden partinin", 80 milletvekiliyle TBMM'de önemli bir temsil kabiliyeti kazandığını hatırlattı. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала