Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD, Atme'deki sivil ölümlerini kabul etti

Abone olTelegram
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, Salı akşamı Atme kasabasında Nusra Cephesi'ne yönelik düzenlenen saldırılarda çok sayıda sivilin öldüğünü doğruladı.

Atme kasabası - Sputnik Türkiye
ABD, Suriye'de 5'i çocuk 8 sivili mi öldürdü?
ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) öncülüğünde IŞİD ile mücadele kapsamında oluşturulan Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR), dün, Halep civarına 11 Ağustos'ta planlı bir hava saldırısı düzenlendiğini ve bu alanın Atme bölgesini de kapsadığını kaydederek, konuyu üstlenmişti.

AA'nın Atme'deki sivil kayıplara yönelik sorusunu yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Smith, savaşla ilgili olmayan kayıplara yönelik tüm haberleri ciddi şekilde ele aldıklarını ve kendilerine ulaşan her bir bilgiyi araştırdıklarını söyledi.

Smith, "Bu noktada, Atme civarındaki sivil ölümlere yönelik haberlerin farkındayız ve konuyu inceliyoruz" diye konuştu.

"Atme'deki sivil ölümler dikkate alındığında, koalisyon olarak hedefleri belirlemede bazı sorunlar mı yaşıyorsunuz" şeklindeki soru üzerine de Smith, sivil ölümlerin önüne geçmek veya bunları en aza indirmek için hedefleri tespit sürecinde çok titiz standartlar uyguladıklarını, bunlar arasında, görevlerin gerekliliklerine uygun silahların seçilmesinde uygun istihbarat analizleri yapılmasının da yer aldığını dile getirdi.

Suriye'nin Atme kasabasında, önceki gün akşam, Ceyş-ul Sunne ve Nusra Cephesi'ne ait karargâh ve silah üretim atölyelerini hedef alan saldırıda, sivil yerleşim yerleri de isabet almış, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu siviller de hayatını kaybetmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала